Jméno Karla Čapka zná bezpochyby každý. Umíte ale vyjmenovat jeho stěžejní díla? My vám přinášíme menší přehled těch nejvýznamnějších.
Romány a knihy pro děti
Prvním významnějším dílem je Továrna na absolutno, vydané roku 1922. Inženýr Marek vynalezne motor, který může spalovat cokoli, je tedy neomezeným zdrojem tepla. Současně však vylučuje nebezpečné záření – absolutno- kvůli kterému se z lidí stávají fanatická monstra. Vypukne válka a málem všechny lidi zničí, než si na poslední chvíli uvědomí, že za vše můžou ony motory a zlikvidují je.
V roce 1936 vyšel román Válka s mloky, jakési varování před hrozbou fašismu. Lidé objeví mloky- podivné ale inteligentní tvory, které hned zapřáhnou jako pracovní sílu. Mloci se však vzbouří a jejich soužití s lidstvem spěje k válečnému konfliktu.
Čapek napsal také mnoho knih pro děti. Asi nejznámější je Dášeňka čili život štěněte z roku 1933, popisující narození a život foxteriéra. Pohádky o různých zaměstnáních a jejich strastech naleznete v Devatero pohádek a jedna od Josefa Čapka jako přívažek (1932).
Drama a cestopisy
Nejznámějším dílem pro divadlo je R.U.R. (1920), pojednávající o robotech (slovo vymyšlené Josefem Čapkem), kteří postupně převezmou veškerou práci od lidí a ti nemusí nic dělat. Roboti se vzbouří a lidi vyvraždí. Ke konci se objeví dva roboti, kteří však mají i některé lidské vlastnosti a založí tak nový rod.
Věc Makropulos (1922) je hra o tajemné ženě Elině Makropulos, staré 300 let, která je svým dlouhým životem unavena, ale přesto má strach ze smrti. Toto dílo bylo zhudebněno Leošem Janáčkem a dnes ho najdete na repertoáru Národního divadla v Praze.
Karel Čapek rád cestoval a o svých toulkách pak napsal několik knih, např. Italské listy (1923), Anglické listy (1924) nebo Cesta na sever (1936).
Obrázek převzat z www.freedigitalphotos.net. (autor: David Castillo Dominici)
„(slovo vymyšlené Josefem Čapkem)“ – Josefem Čapkem?!?, slovo vymyslel Karel Čapek…
Dobrý den, podle Wikipedie (odkaz zde) slovo opravdu vymyslel Josef Čapek, bratr Karla Čapka, který mu toto slovo poradil.