Karel Čapek patří jistě mezi neznámější české spisovatele. Pojďte s námi prozkoumat jeho život. Proti čemu bojoval Karel Čapek a kdo byl jeho útěchou v těžkých dobách?
Protesty a nemoci
Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích v severovýchodních Čechách do rodiny lékaře. Jeho o tři roky starší bratr Josef Čapek je též známým českým umělcem, věnoval se divadlu, napsal pohádku Povídání o pejskovi a kočičce. Kvůli své protifašistické činnosti skončil v koncentračním táboře Bergen Belsenu, kde také zemřel na tyfus.
Karel Čapek již na gymnáziu protestoval proti autoritám, z gymnázia v Hradci Králové byl vyhozen kvůli organizování protirakouského spolku. Studoval filozofii, ale celý život se věnoval novinařině. Začínal v Národních listech a Lidových novinách. 1921 ale vyloučili Josefa Čapka z redakce Národních listů a Karel Čapek protestně také odchází.
V roce 1925 se stal prvním předsedou Československého PEN klubu, obdoby celosvětového sdružení spisovatelů. Jeho vášní bylo divadlo, režíroval hry ve Vinohradském divadle v Praze.
Jeho velkou láskou byla herečka Olga Scheinpflugová, která hrála v mnoha Čapkových hrách nejen v Národním divadle. Vzali se roku 1935.
Svět v troskách
Roku 1938 se Karlu Čapkovi výrazně narušil život, Mnichovská dohoda totiž pro něj znamenala obrovskou prohru a nebál se dát svůj postoj na veřejnosti najevo. Pokoušel se roztříštěný stát slepit. To vedlo k různým atakům na jeho osobu.
Karel Čapek umírá roku 1938 na plicní edém. Je pohřben na hřbitově Slavín na Vyšehradě.
Mezi perličky o spisovateli patří to, že rád fotografoval a byl celkem sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu.
Obrázek převzat z www.freedigitalphotos.net (autor: Simon Howden)