Byl to největší zaoceánský parník své doby. Sloužil pro více než 2500 cestujících, zároveň také převážela poštu do Ameriky. Měla to být nepotopitelná loď. Ztroskotala však už na své první plavbě.
V článku najdete
Luxusní titán
Titanic měřil 269 metrů na délku a přes 28 metrů na šířku. Celou loď poháněly tři lodní šrouby, zajímavé je, že na tuto obrovskou váhu železa stačilo jediné kormidlo.
Titanic byl vzorem luxusu. Plavili se zde velmi bohatí a známí lidé. Na lodi byl zaveden telefonní systém pro komunikaci posádky, jezdil zde elektrický výtah a fungovalo kompletní elektrické osvětlení.
První třída mohla využívat bazén, holičství, kurty na squash a elektrické lázně. Ve společenských místnostech byl drahý nábytek a dřevěné obložení. Na palubě se nacházel i prostor na venčení psů a chlazené skladiště řezaných květin.
Náraz do ledovce
Neděle 14. dubna 1912, 23:00
Celý den i večer bylo příjemné počasí, nic nenapovídalo tomu, co má v dalších hodinách přijít. Hosté se bavili a popíjeli v proslulém Café Parisien v první třídě, nebo hráli karty v kajutách. Za 40 minut Titanic narazil do ledovce.
Na horních palubách si zprvu ničeho nevšimli, náraz totiž nahoře nebyl tak silný jako dole. Posádka okamžitě uzavřela komory a začala odčerpávat vodu. Bylo však již pozdě. Čerpadla na vodu nestačila a ta začala pronikat do spodních kajut. V tu chvíli už kapitán věděl, že v záchranných člunech není dost místa na zachránění všech cestujících. V Atlantiku zahynulo 1500 cestujících, většina z nich na podchlazení. Bylo mezi nimi několik milionářů své doby, například tehdejší nejbohatší muž světa John Jacob Astor.
V roce 1997 natočil režisér James Cameron o zkáze Titanicu velkofilm Titanic, který získal 11 Oscarů.
Obrázek převzat z www.freedigitalphotos.net (autor: djaj).