Polární záře je přenádherným úkazem, který je viditelný spíše v polárních oblastech, ať už jde o polární záři severní nebo jižní. Vzhledem k tomu, že jde o opticky dech beroucí zážitek, získaly obě záře také honosná jména po římské bohyni a řeckém pojmenování větru.
Severní polární záře je nazývána, jako Aurora Borealis, kdežto jižní polární záře je označována, jako Aurora Australis. Tato jména se vyskytují zhruba od roku 1621.
Každého však určitě zajímá, jak vzniká polární záře?
Faktory ovlivňující polární záři
Z obecného a čtenářsky přívětivějšího hlediska lze hovořit určitě o magnetickém poli Slunce. Právě poruchy v magnetickém poli a vznik slunečních skvrn se podepisují na výsledné podobě polární záře. Je to také sluneční vítr uvolňující se při erupcích a narušující ono magnetické pole Slunce, v němž způsobuje nerovnosti.
Pakliže se tedy sluneční částice ze slunečního větru dostanou až do atmosféry Země, vzniká elektromagnetické záření, které je viditelné lidským okem.
Tento jev se nejčastěji projevuje hlavně ve vyšší atmosféře, obvykle kolem 100km, může to však být i v oblasti do vzdálenosti 1000 km.
Výše zmíněné je tedy jednoduchou odpovědí na otázku, jak vzniká polární záře.
Odkud sledovat polární záři?
Jak jsme již zmínili v úvodu, opravdové polární záře se v našich tuzemských končinách pravděpodobně jen tak nedočkáte. Chcete-li ji spatřit na vlastní oči, určitě vyrazte do Norska, Švédska, Finska, Grónska, Skotska, Kanady nebo na Aljašku či na Island.
Tip: Chcete vyrazit na Island? Mrkněte na cestopis.
Pakliže však zavítáte na pracovní schůzku nebo na dovolenou do Číny, Japonska či na pacifické pobřeží Spojených států amerických, máte možnost vidět polární záři z letadla, což je další z překrásných, ba dokonce nepopsatelných zážitků.
Polární záře je ryzím přírodním úkazem, který vás doopravdy ohromí.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Keerati).