Rádio nebo lépe rozhlas, je nedílnou součástí mnohých domácností a komerčních prostor. Dnes jde v podstatě o naprosto běžnou záležitost, kterou využíváme jak v automobilu, venku, tak v pohodlí vlastního křesla.
Rozhlas lze označit, jako přenos zvuku na určitou vzdálenost. Jednosměrný provoz, který je zajišťován přenosem akustických frekvencí, jež se převádí na elektrické signály. Využívány tak jsou elektromagnetické vlny a modulace.
Běžný uživatel si však pod názvem rádio představí pouze radiový přijímač, který vyluzuje zvuky a předkládá mu mluvené slovo, hudbu a mnoho hodnotných informací. Kdy se ale poprvé objevil rozhlas ve světě a později u nás, v České republice?
Historická rozhlasová léta
První zmínky o principu fungování rádia se objevily v roce 1873 a již o dvacet let později bylo světu představeno první rádiové spojení. V té době však rozhlas nebyl využíván k tomu, k čemu dnes. Úplně první klasické rozhlasové vysílání proběhlo v New Yorku a psal se rok 1910. Například známá zahraniční rádiová stanice BBC vysílá již od roku 1922.
U nás přišlo rozhlasové období v roce 1925, kdy to byla rádiová stanice Radiojournal stát, která veřejnosti předkládala zprávy, počasí, kulturu a události. Rozhlasové stanice u nás tak fungují formou veřejnoprávní. Nejznámějším představitelem je samozřejmě Český rozhlas.
Proč právě rádio a nikoliv rozhlas?
Určitě jste si mohli povšimnout, že v průběhu celého článku používáme oba dva výrazy, jak rádio, tak rozhlas. Původní výraz rozhlas byl totiž mezi občany nahrazen zahraničním slovem, jež pochází ze slova „radio“.
Dnes existují v ČR desítky rádiových stanic, které se odlišují jak hudebním žánrem, tak mluveným slovem, respektive tématem a zaměřením. Prostředek, jehož služeb podvědomě využíváme v průběhu celého dne.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: sippakorn).