de de de


Novinky:
Home » Cestování » Průplav, který spojil kontinenty
Průplav, který spojil kontinenty
panama

Průplav, který spojil kontinenty

Díky panamskému průplavu se podařilo spojit Tichý a Atlantský oceán. Tento více jak 81 km dlouhý a až 305 metrů široký námořní průplav, vede skrz Panamskou šíji od města Colón k Ciudad de Panamá. Postavit toto dílo však nebylo jednoduché a jeho realizace stála tisíce lidských životů.

Historie stavby

První myšlenky na propojení oceánů pocházejí z dob kolonizace Ameriky. Průplav se začal budovat dle francouzského projektu v roce 1880. Veškeré práce byly vykonávány ručně a těžkou práci přerušovaly nejenom nemoci, jako malárie a žlutá zimnice, ale také záplavy, které způsobovaly sesuvy půdy. Práce byly velmi náročné a po devíti letech musely být ukončeny. Což ovšem myšlenku spojení oceánů neuzavřelo. V roce 1901 se do pokračování realizace stavby vložily Spojené státy americké, v čele s tehdejším prezidentem Theodorem Roosveltem, který projekt velmi podporoval.

panamaPo zinscenované revoluci a následně podepsané smlouvě s Panamou, se stal Panamský průplav znovu nadějí pro spojení kontinentů. A protože i tentokrát práce komplikovaly útoky komárů, přenášejících tropické nemoci, bylo nutné zabránit jejich šíření. Díky preventivním opatřením, jako vydláždění silnic, vybudování kanalizace, vodovodů, vysoušení močálů a podobně, se komáry podařilo zlikvidovat a tím odstranit i smrtelné nemoci. To umožnilo zachránit život tisícům dělníků. Práce byly postupně urychlovány používáním techniky pro odstraňování a odvoz zeminy, kvůli kterému byla přivedena železnice.

Otevření průplavu

K samotnému otevření vedla dlouhá cesta, ale Panamský průplav mohl být v říjnu roku 1913 podroben první zkušební plavbě. Rok poté, 15. srpna 1914 byl slavnostně otevřen a z Atlantiku do Pacifiku projel parník Ankon. Na plný provoz si však Panamský průplav musel počkat až po ukončení První světové války v roce 1920.

Panamský průplav – div technické civilizace

Stavba průplavu, která propojila oceány a stála 300 milionů dolarů, si vyžádala krutou daň v podobě 28.000 lidských životů. Díky realizaci projektu Panamský průplav, mapa světa změnila svou tvář. Trasa, kterou je průplav veden, byla v roce 1913 odkoupena Američany za 10 milionů dolarů a hlavním důvodem stavby byla příležitost k ovládnutí Tichého a Atlantského oceánu americkým námořnictvem. Dnes slouží průplav k přepravě zboží mezi Amerikou a Asií a vzhledem k zesilujícím potřebám rozšíření provozu, hlavně vývozu zkapalněného zemního plynu a ostatních surovin, je v současné době plně modernizován. Náklady na rozšíření se odhadují na 5,25 miliardy dolarů.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: David Castillo Dominici).

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu