Velká čínská zeď – opevnění, které v dobách vlády dynastie Ming mělo chránit Čínu před nájezdy mongolských kmenů. Její délka se všemi odbočkami dosahuje neuvěřitelných 8858,8 km, což je čtyřikrát více, než délka hranic České republiky. Zeď byla stavěna v období mezi 14. a 17. stoletím a nahradila staré opevnění, které sloužilo jako obrana proti útokům nepřátelských a loupeživých kočovných kmenů. Na základ nové zdi byla použita hlína, která byla pevně udusána do připraveného bednění. To vše pak bylo obestavěno pevným materiálem, který se lišil podle území, kde se Velká čínská zeď právě budovala. Někde to byly cihly nebo žula, jinde vápenec. Ne vždy však zeď dostala nové základy. Byla místa, kde se navazovalo na zbytky starého opevnění, které se pouze opravilo a dostavělo.
Čínská zeď patří mezi novodobé divy světa
Toto velkolepé dílo, zařazené mezi sedm divů, jako nejdelší stavba na světě, má svou pohnutou historii se spoustou smutných legend a příběhů. Bylo postaveno díky neuvěřitelné dřině obyčejných lidí, vojáků, trestanců i těch, kteří byli vyloučeni ze společnosti. Vysílení a umírající dělníci, jejichž těla byla zazdívána přímo do stavby – i to je Velká čínská zeď, mapa utrpení a smrti.
Vybudovaná stavba, není však jen hranicí, která by oddělovala to co je uvnitř a venku, ale jedná se o složitou a větvenou konstrukci, širokou i okolo 7-8 metrů, s řadou střílen, rozhleden, s chodbami a sklady. Věže, kterých je zhruba 25.000, byly využívány jako pozorovatelny, ze kterých se ohlašovalo blížící se nebezpečí, zasíláním kouřových signálů.
Budoucnost čínské zdi
Roku 1987 byla Velká čínská zeď zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Stala se tak chráněnou historickou památkou. Bohužel však ani tento záznam zeď neochrání. Každoročně navštíví Čínu spousta turistů, kterým je zpřístupněno jen několik menších úseků stavby. Tyto části jsou pečlivě zrestaurovány a udržovány. Je však velmi těžké udržet celou délku zdi v původní podobě a ochránit ji před chátráním. V některých úsecích je zeď velmi poškozená a na některých odlehlých místech dokonce rozebírána na stavební materiál.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: cescassawin ).