Mnoho lidí má různé cíle, a pokud bychom se podívali do horolezeckého světa, tak zde je zcela jistě na piedestalu všech horolezců Mount Everest. Právem se považuje za skutečný vrcholek světa. Jeho nadmořská výška se tyčí do úctyhodných 8 848 metrů. Tato hora v Hymalájích je také známa pod nepálským jménem- Džomolangma. Evropské označení je Mount Everest po geodetovi, kterým byl George Everest. Tento horský masiv se nachází v národním parku, který je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.
V článku najdete
První výstup se uskutečnil již v roce 1953
Vzhledem ke své velikosti tato hora odnepaměti lákala mnohé horolezce. Ten první výstup, a to samozřejmě úspěšný, byl učiněný v květnu roku 1953, a zasloužili se o něho Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Od té doby Mount Everest láká mnoho dalších horolezců, a to nejenom těch špičkových, ale často také amatérských. V tomto ohledu se totiž z hory stala doslova turistická atrakce, a tak si lze pronajmout místní horské šerpy, kteří mnohé zájemce o výstup na vrchol doslaova vynesou. A to spolus četným vybavením tahrnujícím i kyslíkové lahve. Tyto výstupy se nejčastěji podnikají jihovýchodní stranou, která se nepovažuje za extrémně náročnou.
Výška hory neustále stoupá
Vhledem k povaze samotné hory, kdy vznikla kolizí indické a euroasijské desky je jasné, že v průběhu let mění a bude měnit svou výšku. V tomto ohledu hora takzvaně roste. Tento růst samozřejmě není nijak výrazný, a v závislosti na její straně se pohybuje od 3 do 27 milimetrů za rok. Přesto se však různé výsledky mohou lišit, jelikož měření může probíhat různými přístroji na různých místech. Přesto je za oficiální výšku považována již zmíněná hodnota, a to 8 848 metrů.
Hora má několik rekordů
V souvislosti s jednotlivými výstupy je samozřejmě jasné, že si Mount Everest drží hned několik rekordů. O prvním výstupu v roce 1953 jsme již psali výše. Další zajímavostí je ale rozhodně to, kdy se na vrchol dostala první žena. Bylo to v roce 1975, a tou šťastnou byla Džunko Tabei. První Evropankou, která pokořila střech světa byla Wanda Rutkiewiczová z Polska. Ta zdolala vrchol v roce 1978.
S výstupem na Mount Everest bylo spojeno také to, že mnozí horolezci zkoušeli i výstup bez pomocného kyslíku, který je samozřejmě náročnější. V tomto ohledu se tak první výstup podařil v roce 1978, a zvládl ho Reinhold Messner a Peter Habeler.
Češi, kteří se na Mount Everest také dostali
Nejvyšší hora světa je spojena také s českými výpravami. Mezi tu první patří výstup, který uskutečnil Zoltán Demján a Jozef Psotka, a to v roce 1984. Dalším horolezcem, který vrcholu dosáhl, byl v roce 1991 Leopold Sulovský. V souvislosti s výstupy nejvyšší hora světa přináší i mnohé neúspěchy, které často končili i smrtí. Mezi tu nejtragičtější událost patří výstup skupiny horolezců v roce 1996, kdy zemřelo celkem 8 lidí. Smrt potkala i výše zmíněného českého horolezce, Jozefa Psotku.