Těšíte se, že po dlouhých tmavých večerech je tu zase období, kdy budeme moci víc pobývat venku na čerstvém vzduchu?
Již v 19. století se začaly objevovat zmínky o léčivých sílách slunce a vzduchu. Lékař John Lettsom doporučoval lidem postiženým tuberkulózu pobyt na čerstvém mořském vzduchu. Další lékař, George Bodington pozorováním zjistil, že k tuberkulóze jsou daleko více disponováni lidé pobývající převážně uvnitř svých domů. Naproti tomu zemědělci, kteří tráví celé dny venku, trpí tuberkulózou jen sporadicky.
Slunce a čerstvý vzduch
Mnoho studií z posledních let se vrací ke zkoumání slunečního světla a čerstvého vzduchu s ohledem na jejich vliv na zdraví. Světová zdravotnická organizace v roce 2009 vydala doporučení o pravidelném větrání ve zdravotnických zařízeních. Tvrdí, že proudící vzduch zvenčí se významnou měrou podílí na boji s infekcemi.
K velice zajímavému pokusu došlo na britském ministerstvu obrany. Zkoumali odolnost bakterie E. coli. To, že tyto bakterie zabíjí přímé sluneční světlo již věděli. A tak zkoumali, jaký vliv na bakterie bude mít přítomnost čerstvého vzduchu. Sada E. coli vystavená působení čerstvého vzduchu během dvou hodin skoro odumřela. Naproti tomu sada bakterií umístěných do uzavřené schránky zůstala téměř nezměněna. Výsledek? V čerstvém vzduch jsou zcela evidentně obsaženy částice, které bakterie ničí.
Dalším vědecky ověřeným faktem je, že sluneční světlo zabíjí většinu mikrobů, které jsou příčinou infekcí přenášených vzduchem.
Pojďte ven
Nezmeškejte proto každou možnou chvilku, kterou můžete se svou rodinou strávit venku. Doma dostatečně a pravidelně větrejte. Je-li možné, myslete na přirozenou ventilaci i ve vašem zaměstnání. Pokud pracujete v klimatizovaných prostorech, zkuste v rámci prevence proti nachlazení jít na polední pauzu ven z budovy. Jaro je tady, s ním i více slunečního svitu. Využijte toto přírodní antibiotikum a zdarma zlepšete svoje zdraví!
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (1.autor:Sira Anamwong, 2. autor:Idea go)