Kyberútoky se stávají čím dál větším problémem nejenom velkých společností, ale hlavně běžných domácností, potažmo normálních lidí. Právě ti totiž v důsledku nevědomosti vystavují své bankovní účty nájezdu mnohých hackerů i přesto, že osvěta a informovanost je v současnosti značná.
Ve většině případů je to nedůslednost konkrétního člověka, respektive jeho přirozená naivita, při níž je schopen sdělit důvěrné přihlašovací údaje další osobě, potažmo přistupuje ke svému internetovému bankovnictví ze zcela nedůvěryhodných a falešných serverů.
Prevence proti úkonům zvenčí
Nechcete-li se zařadit mezi ty, jež se kvůli možnému riziku bojí zapnout domácí počítač, natož provést online platby, přečtěte si několik následujících rad. Jde především o doporučení, díky nimž si své těžce vydělané peníze budete užívat vy, nikoliv někdo jiný.
- Lpěte na aktuální antivirové ochraně svého počítače, notebooku i mobilního zařízení
- Ihned mažte nevěrohodné e-maily, které k vám dorazí z neoficiálních zdrojů
- Přihlašujte se pouze na správných stránkách pro vstup do internetového bankovnictví
- Nepůjčujte své mobilní zařízení cizím osobám
- Využijte možnosti bezpečnostních prvků, jež vám předkládá vaše osobní banka
Pakliže i přes výše uvedené podlehnete určité nepozornosti a stáhnete si nežádoucí software nebo odpovíte na malware vyzývající ke sdělení bankovních údajů, okamžitě kontaktujte svoji banku a sdělte jí tuto skutečnost.
Nebezpečí číhající v nevědomosti lidí
Novodobé kyberútoky patří sice k velice promyšleným a důmyslným, vždy je však při jejich realizaci zapotřebí součinnost daného člověka, jímž jste právě vy. Buďte proto ostražití a nedávejte všanc své peníze. Neposkytujte hackerům možnost, ovládnou váš bankovní účet. Při práci na počítači a při sdělování důvěrných informací jednoduše přemýšlejte.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: chanpipat).