Opalování – věčné téma, které v mnohých diskuzích nenabývá konce. Jak dlouho se opalovat? Čím se mazat? Kdy je sluníčko nebezpečné? Proč neustále červenám? Otázek s blížícím se slunným počasím a letními dovoleným určitě přibývá. My se pokusíme odpovědět alespoň na několik z nich.
V článku najdete
Je opalování zdravé?
V přiměřené míře a pokud víte, jaké jsou zásady zdravého opalování, ano. Pokud se opalujete správně, nepřeháníte to s délkou pobývání na prudkém slunci, pak vaše tělo získává potřebný vitamín D. Jeho pozitivní účinky lze očekávat nejenom na duši a v podobě dobré nálady. Kladně je ovlivněn také váš pohybový aparát, včetně kostí.
Jaký máte typ pleti?
Finální vzhled opáleného těla je mnohdy odvislý od vašeho fyzického fototypu. Lidé mají rozdílné typy kůží. Ty světlé se opalují hůře a výsledkem je mnohdy červená barva místo přirozeně hnědé. Zde jsou čtyři oficiální typy kůže.
- Keltský typ
- Evropský typ se světlou kůží
- Evropský typ s tmavou kůží
- Středozemní typ
Patříte-li do prvních dvou kategorií, neměli byste na sluníčku trávit více, jak 25 minut času při opalování s faktorem, jehož hodnoty budou 20-30. Řadíte-li se k tmavším jedincům, lze na slunci pobývat až 40 minut s aplikováním faktoru 8-10.
Opalování krůček za krůčkem
Přijde-li léto v plném proudu, určitě hned nevyběhněte na terasu, na níž strávíte celou hodinu bez jediného otočení. Tím docílíte pouze spálení a vystavujete se nebezpečí poškození kůže. Naučte tělo zvykat si na přísun slunečních paprsků. Postupně na něm travte více času a nezapomínejte na ochranný faktor, včetně slunečních brýlí.
Někdy je mnohem hezčí přirozené a světlejší opálení, nežli tmavě zahnědlé tělo, včetně obličeje. Opálená kůže navíc zviditelňuje i spoustu vrásek na těle, což se nemusí líbit některých ženám. Ve všech případech jde o příjemnou, relaxační a nabíjející činnost, jak u nás, tak v zahraničí.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Idea go).