Také jste se někdy zamýšleli nad tím, jestli máte jen suchou kůži nebo už jde o něco víc? Nebo si nevíte rady s těmi suchými a zarudlými pupínky, které má vaše dítě na tvářích? Kdy byste měli navštívit dermatologa a jak zjistíte, zda nezápasí s atopickou dermatitidou? Čtěte dál a dozvíte se, co to atopická dermatitida je, jak se projevuje, kdo ji může dostat a jak se léčí.
Atopická dermatitida je nejčastější zánětlivé kožní onemocnění u dětí, ale nevyhýbá se ani dospělým. Je to chronické onemocnění, pro které je typické střídání času klidu s náhlými výskyty atopického ekzému. Jeho projevy mohou začínat mírně, ale při nesprávné péči a neléčení se začnou zhoršovat.
Atopická dermatitida je geneticky podmíněné onemocnění. To znamená, že pokud se ve vaší rodině vyskytla dermatitida nebo jiné atopické onemocnění (alergická rýma, astma a jiné), riziko vzplanutí onemocnění se zvyšuje. Totéž platí i o vašich potomcích. Pokud jste tedy jako dítě trpěli atopickým ekzémem, měli byste u svých dětí myslet na včasnou prevenci. Ta začíná už jejich narozením.
Atopická dermatitida a její nejčastější příznaky
Typickým příznakem je suchá kůže, která svědí a má sklony k zánětům. Kůže atopika ztrácí svou funkci zadržovat vodu a nadměrně se vysušuje. A proto se v ní snadno tvoří trhlinky, jimiž do kůže vstupuje infekce.
Projevy atopické dermatitidy jsou u každého jiné a mění se spolu s věkem. Právě proto se příznaky dělí do tří fází:
- Miminka a kojenci: Onemocnění nejčastěji postihuje tváře, ale i trup a končetiny. Kůže je suchá a objevují se na ní červené pupínky a puchýřky, které mají tendenci spojovat se a tím vytvářet větší plochy, které velmi svědí.
- Děti v předškolním věku: Onemocnění se projevuje zejména v záhybech končetin, kolem krku, kotníků, ale i zápěstí. Podobně jako u miminek je svědění výrazné a objevit se mohou i zvětšené lymfatické uzliny.
- Puberta a dospělost: Kromě obličeje se zánětlivé projevy kůže objevují i na trupu a končetinách. Kůže může být na některých místech hrubá a opět velmi svědí.
Nejčastější příčiny atopického ekzému nebo jeho zhoršení
Tím základním je již zmíněná suchost pokožky. Pokud se kůže nedokáže chránit, je náchylná na různá kožní onemocnění. Nemusí to být jen atopická dermatitida. Kromě genetických příčin, mohou na projevy mít vliv i mýdla, čisticí prostředky, častý kontakt s vodou, dezinfekce, kontakt s hlínou nebo pískem. Všechno jsou to látky, které dráždí kůži nebo její celistvost. Tím, že atopický ekzém jistým způsobem souvisí s imunitou, spouštěčem jsou i alergeny, které najdete v potravinách, prachu, srsti a pod.
Samostatnou kapitolou jsou bakteriální infekce, virová onemocnění, psychika a hormonální změny.
Péče a léčba
Pro stanovení diagnózy neexistuje žádný test. Nutná je návštěva dermatologa, který umí pouze na základě důkladného vyšetření stanovit, zda jde, nebo nejde o atopický ekzém. Neexistují ani léky, které by odstranily sklon k nemoci. Proto jde o celoživotní problém.
Za nejdůležitější se považuje prevence, kterou můžete dostat akutní příznaky pod kontrolu. To platí zejména u novorozenců nebo očekávaných miminek, kdy miminka omezí alergeny nejen v těhotenství, ale i po narození dítěte.
Kůži atopika je třeba správně hydratovat, aby se zamezilo jejímu nadměrnému vysoušení. Vyhýbejte se oblečení z umělých materiálů a vlny. Prádlo žehlete, bude měkčí a méně dráždit kůži. Nevyhledávejte přetopené místnosti a místo koupele si dejte raději sprchu.
Používejte přípravky, které kůži nedráždí a nevysušují. Ideální jsou ty, které jsou určeny pro lidi s atopickým ekzémem.
V případě akutních projevů a zánětů, dodržujte léčbu předepsanou lékařem. Za velmi účinné se považují lokální kortikosteroidy, které si poradí se zánětem a pomáhají se svěděním.
Více se dozvíte na www.bioderma-cz.com.