Koncesionářské poplatky zná bezpochyby každý. Jen stěží se jim lze vyhnout. Vzhledem k tomu, že rozhlas a Česká televize patří k veřejnoprávním médiím, je třeba na ně připlácet prostřednictvím pravidelných měsíčních plateb.
Nežli se pustíme do popisování těch, kdo musí platit poplatky za rádio a televizi, zmíníme se nejprve o tom, jak vysoké takové náklady vlastně jsou. Pro aktuální rok 2018 si připravte 135 Kč měsíčně pro Českou televizi a 45 Kč měsíčně pro Český rozhlas.
Kdo platí koncesionářské poplatky?
Z logiky věci jasně vyplývá, že na hrazení těchto poplatků se podílí především ti lidé, kteří mají doma televizní nebo radiový přijímač. A nyní pozor. Nejde pouze o klasické rádio, hifi věž či plochou televizi. Počítá se také to, když koukáte na TV za pomoci televizní karty vložené do počítače nebo podobného zařízení.
Výjimečné případy placení koncesionářských poplatků
Například, když žijete v bytě a zároveň jezdíte pravidelně na chalupu, koncesionářské poplatky hradíte pouze jednou a z jednoho místa. Tuto informaci však nezapomeňte zavčasu nahlásit. Poplatku se zároveň můžete vyhnout v okamžiku, kdy žádný přijímač nemáte, to je naprosto zřejmé. Důležité je odeslat rozhlasu a televizi čestné prohlášení.
Od jednoho koncesionářského poplatku se mohou oprostit i dvougenerační domácnosti. I v tomto případě stačí, když bude poplatek za televizi a rádio uhrazen pouze jednou. Pokud jste náhodou rodinnou s nízkým příjmem, respektive vaše příjmy nepřesahují 2,15násobku životního minima, budete od koncesionářských poplatků také oproštěni.
Vzhledem k tomu, že rádio i televize jsou především o zvuku a obrazu, poplatky nehradí ani lidé s postižením zraku a sluchu. Všichni ostatní se však musí s takovou povinností jednoduše smířit.