de de de


Novinky:
Home » Finance » Banky v ČR – znáte je všechny?
Banky v ČR – znáte je všechny?
Picture 1

Banky v ČR – znáte je všechny?

Na našem trhu je hodně bank a ne vždy je jednoduché se v nich zorientovat. Všechny se samozřejmě perou o své klienty a předhánějí se v produktových nabídkách. Jedním z klíčových ukazatelů velikosti banky je totiž počet nových klientů. Které banky tedy patří mezi ty nejvýznamnější?

Největší banky v ČR

V České republice působí hned 2 velké finanční skupiny. Největším hráčem na trhu je již několik desítek let Česká spořitelna, která vede před ostatními díky počtu klientů. I když jich za poslední rok ubylo okolo 200 tisíc, stále se může pyšnit počtem 4,7 milionů aktivních klientů.

Druhou je skupina ČSOB, která na našem bankovním trhu kraluje v rámci objemu spravovaných peněz. V celkové bilanční sumě už přesáhla 1,5 bilionu korun. Možná je to způsobeno tím, že od 90. let byla zaměřena výrazně na bonitní klientelu. Účet v ČSOB si tedy téměř před 30 lety mohli otevřít jen klienti s minimálním vkladem 100 000 Kč. Uznejte sami, že v devadesátých letech to byl opravdu balík peněz. I když ČSOB není na našem trhu v porovnání s Českou spořitelnou tak dlouho, vybudovala si poměrně slušné postavení.

Zajímavé také je, že ČSOB se daří nabírat nové klienty mnohem lépe než České spořitelně. Do skupiny ČSOB totiž patří i Poštovní spořitelna a celkově tak vykazuje 3,7 milionů klientů. Ještě před 3 lety přitom byla na čísle 2,9 milionu.

Třetí místo obsazuje právem Komerční banka s počtem 1,7 milionu klientů a celkovou bilanční sumou převyšující 1 bilion korun. Její internetové bankovnictví Moje banka patří ke klienty oblíbeným nástrojům ke správě financí. Výhodou je, že využívá platformu osobního certifikátu v souboru, tudíž je v zabezpečení o krok dál než jiné banky. Tento soubor máte buď na USB disku, nebo uložený ve svém počítači. Pro přihlášení do internetového bankovnictví tedy není třeba klasicky ID a heslo, ale tento soubor, vaše heslo a někdy i SMS klíč.

Mezi další velké banky lze zařadit ještě Unicredit Bank, která hospodaří s objemem aktiv ve výši okolo 400 miliard korun. Páté místo patří Raiffeisenbank, nicméně označení „velká finanční instituce“ jí uniklo o 50 miliard. Česká národní banka totiž určuje dle výše aktiv daných bank jejich velikost. Majetek pod 400 miliard se váže k malým bankám.

Jak jsou na tom nové banky?

Mezi „mladší“ banky můžeme řadit hlavně ty, které vznikly po roce 2010, což jsou Air Bank, Equa Bank a Fio. I když Equa Bank, a to ví málokdo, na trhu působila pod názvem IC Banka už od roku 1993.

Jejich velkou výhodou je, že se jim daří velmi dobře nabírat nové klienty. Konkrétně Fio banka za poslední rok získala téměř 113 tisíc nových klientů a celkově jich obsluhuje okolo 815 tisíc. Rovněž malým bankám roste celkem rychle jejich bilanční suma. Fio banka dosáhla meziročního nárůstu o 38 % a hned za ní je Air Bank s růstem okolo 18 %.

Právě Air Bank se díky svým výsledkům ke konci prvního čtvrtletí dostala poprvé mezi středně velké banky. Hned za ní následovala Fio banka. Dle kategorizace bank od České národní banky se mezi středně velké banky řadí ty, které mají aktiva vyšší než 100 miliard korun.

Výrazný růst bilanční sumy vykázala i Moneta Money Bank, dříve známá pod zkratkou GE. S malým odstupem následovaly Equa Bank, mBank a Expobank. Naopak meziroční pokles zaznamenaly Česká spořitelna a Raiffeisenbank.

Vlastníci jednotlivých bank

Možná jste ani nevěděli, že vyloženě českých bank je na trhu jen třetina. Patří sem třeba J&T Banka, která se zaměřuje hlavně na privátní bankovnictví a také družstevní záložny nebo spořitelní družstva. Zbytek bank a finančních institucí na našem trhu má zahraniční vlastníky.

Například ČSOB je belgická banka, Česká spořitelna spadá pod rakouskou Erste Group a kořeny Raiffeisenbank sahají do sousedního Německa. Zajímavé je, že Unicredit Bank má z části německé a z části italské vlastníky. Komerční banka známá také jako Société Générale patří mezi francouzské banky. Zatím to vypadá, že se bavíme pouze o Evropě, ale nenechte se mýlit. Na našem trhu jsou i americké banky, mezi které patří například GE Money Bank (tedy Moneta) a Citibank. Ruskou bankou je například Sberbank. Tak už jste se rozhodli, komu svěříte své finance nebo kde si naopak půjčíte?

Kterou banku si vybrat?

Představu o tom, jaké banky se na našem trhu pohybují, již tedy máte. Pokud jste právě v situaci, kdy zvažujete pořízení půjčky, zkuste oslovit nejprve svou domovskou banku. Většinou u ní získáte lepší sazbu než kdekoliv jinde. Pokud si však chcete nabídky srovnat, můžete využít web Tipli.cz jako svého poradce.

Tipli se totiž stará o peníze lidí tak, že jim radí při sjednání finančních služeb, jako jsou půjčky, cestovní pojištění nebo auto pojištění. Zároveň na portálu Tipli najdete 2000 obchodů a institucí, u kterých za pořízení zboží či služeb získáte část útraty zpět formou cashbacku. Jedná se o příjemný finanční bonus, který dostanete za své běžné nákupy. Princip cashbacku v ČR zatím není až tak rozšířený, nicméně rozhodně stojí za vyzkoušení.

Šetřete své finance s Tipli.cz

Každý rád ušetří nějakou tu korunu. Přidejte se ke statisícům uživatelů, kteří již s Tipli.cz vydělávají přes cashback. Jak to funguje? Stačí si vybrat obchod nebo finanční instituci, kde si chcete zakoupit zboží nebo sjednat službu a přes proklik na obchodní partnery Tipli.cz máte po provedení transakce automaticky nárok na cashback.

Zpět získáte s cashbackem až 33 % hodnoty vašeho nákupu. Peníze dostanete do vlastní peněženky na portálu, odkud si je můžete ihned přeposlat na běžný bankovní účet. Registrace je jednoduchá a už za pár minut tak šetříte s Tipli.

5/5 - (1 vote)
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu