Nákup vlastní nemovitosti v podobě bytové jednotky není jednoduchou záležitostí. Nejenom, že musíte mít dostatek peněž, popřípadě vyřídit vhodné financování, ale zároveň si musíte pohlídat i několik ostatních důležitých věcí. Jestliže nemáte představu, na co si dát pozor, začtěte se do následujících řádků.
V článku najdete
Základem je odpovídající stav bytu
Abyste provedli vhodnou investici do bydlení, je třeba znát skutečný stav takového objektu. Pokud nepatříte zrovna ke stavebním odborníkům, neotálejte a někoho vhodného si k takové činnosti přizvěte. Zaměřit byste se měli především na místa, jakými jsou zateplení objektu, okna, vnitřní jádro, ale i takové detaily jako společné prostory. Přece jenom budete v takovém bytě, potažmo bytovém domě žít spoustu dalších let.
Zajímejte se o náklady na bydlení
Každý byt je spojený s určitými náklady. Ty nejvýraznější se asi budou týkat vytápění a spotřeby vody. V tomto směru záleží pochopitelně na každém, jaké má zvyky. Je ale dobré mít alespoň obecnou představu o nějaké průměrné spotřebě.
V rámci nákladů na danou bytovou jednotku se zajímejte mimo jiné i o společný fond a velikost pravidelných měsíčních příspěvků. V tomto ohledu můžete narazit na odlišné náklady spojené se starším objektem a jiné u novostavby.
Bydlení bez dluhů
I když vše kolem bytu může vypadat na první pohled růžově, buďte při jeho lustraci dostatečně důslední. Na mysli máme hlavně dluhy spjaté s předchozími majiteli. Může se jednat o nejrůznější nedoplatky na energiích. Podceňovat byste neměli ani ostatní dluhy, jakými jsou třeba nevyřízená dědická řešení. Pokud se takové závazky s bytem pojí, raději od takové koupě opusťte a hledejte jinde.
Profesionální právní servis
Když už to vypadá, že vše kolem bude v pořádku, nepodceňujte ani poslední důležitou věc. A tou je důkladná příprava na koupi bytové jednotky. Základem všeho by měla být určitě nějaká rezervační smlouva. To platí dvojnásob, když je více uchazečů. Na základě ní si pak můžete vyřizovat nejrůznější způsoby financování bytu. Hlavně v případě novostaveb je nutné počítat s tím, že rezervační smlouva je spjata také s rezervačním poplatkem v odpovídající výši.
Nejenom v rámci rezervační smlouvy, ale hlavně té kupní je třeba dodržovat několik právních zásad při tvorbě takového dokumentu. Jestliže v této oblasti nejste dostatečně zběhlí, pak se raději obraťte na právníka, jenž vám s tvorbou takové smlouvy pomůže. A pokud byste smlouvu realizovali přes realitní kancelář, ani v tomto případě není od věci smluvní podklady konzultovat s nestrannými odborníky. Díky tomu se totiž můžete vyhnout řadě následných nepříjemností.
Když se budete držet všech uvedených rad, dopracujete se ke spokojenému nákupu bytu.