Roboti a jejich nadvláda nad lidstvem jsou tématem mnoha vědeckofantastických knih i filmů. Někteří lidé tuto hrozbu berou vážně. S klidem vám však můžeme říct, že k tomu, aby byla umělá inteligence chytřejší než lidé, jen tak nedojde. Zato nám roboti mohou pomáhat s úkony, které jsou pro nás příliš rutinní, nebezpečné apod.
Pro běžného člověka jsou roboti, které máme v 21. století k dispozici, většinou nevyužitelné. Buď se jedná o výsledky výzkumů a pokusů, takže v praxi nejsou příliš použitelní, nebo jde o stroje, které nevypadají úplně tak, jak byste si představovali.
V článku najdete
Robot nemusí vypadat jako člověk
Když se řekne robot, lidé si zpravidla představí stroj, který vypadá podobně jako člověk (má nohy, ruce, hlavu), jenom je plechový či plastový a nemá city, což je často námětem filmů. Jenže takhle drtivá většina robotů, již se dnes využívají, vůbec nevypadá. Svým vzezřením se daleko častěji podobají „obyčejným“ průmyslovým strojům. Jakousi podobností s člověkem může být tak maximálně otočné rameno, jímž jsou schopní pohybovat a uchopovat předměty.
Pomáhají zejména ve výrobě
Takoví roboti v současné době pomáhají zejména v průmyslu. Najdete je ve velkých továrnách i menších firmách, a to docela běžně. Nejsou totiž finančně nedosažitelní. Firmy si je nekupují, aby nahradily zaměstnance, ale třeba ve chvílích, kdy:
- potřebují pracovníka, který bude manipulovat s nebezpečnými látkami,
- mají nedostatek zaměstnanců,
- někdo onemocněl,
- nechtějí svými zaměstnanci plýtvat na rutinní činnost.
Důvodů k pořízení takového robota může být pochopitelně ještě více. V posledních letech je zájem zejména o tzv. coboty, tj. kolaborativní roboty spolupracující s lidmi.
Kolaborativní robotická ramena mohou být i vašimi kolegy
Nejde o žádný výmysl, s nímž byste se v Evropě nebo v České republice nesetkali. Kolaborativní roboty u nás dodává například společnost Universal Robots, a to prostřednictvím více než deseti distributorů. Jejich coboty využívají například firmy Continental, Nissan či Thiele. A pokud toužíte spíš po regionálním příkladu, uveďme společnost CNC Trčka z Moravskoslezského kraje. Ti použili cobota na vkládání surového materiálu do starého CNC stroje. Díky tomu u CNC stroje nemusí nepřetržitě stát operátor, stačí když jednou za cca 45 minut doplní kusy do zásobníku, z nějž si je pak bere robot od Universal Robots.
Nebudeme si nalhávat, že roboti zvládnou nahradit člověka. Tak to není a ani nemá být. Coboti od Universal Robots mají spolupracovat s člověkem, pomáhat mu s rutinními činnostmi.
Práce s coboty je jednoduchá
Jak naučit robota, co má dělat? Většina lidí se obává, že budou muset programovat. Skutečnost je ale jiná. S robotem si poradí i člověk bez programovacích dovedností. Universal Robots má dokonce svou akademii, jejíž výuku lze absolvovat i online. Ovládat robota se člověk naučí i za hodinu. S ramenem robota lze manipulovat třeba pomocí 3D vizualizace na tabletu.
Společnost Universal Robots nabízí tři řady různých kolaborativních robotů, kteří napodobují rozsah pohybů lidského ramena. Liší se svou velikostí a nosností, v každém případě je ovšem dobré poradit se o konkrétním modelu s odborníky.
Zaměřme se na výhody
Strachy, že nás roboti nahradí, nebo dokonce ovládnou, jsou tedy naprosto nemístné. Místo toho bychom se měli zaměřit na kladné stránky. Přesné rameno robota dokáže plnit svůj úkol na 100 %, v mnoha firmách se díky integraci robota podařilo snížit zmetkovost a zrychlit práci. Robot také nikdy není nemocný, nemůže se poranit o ostré předměty, nenaštve se na vás, nepotřebuje být o víkendu s rodinou. Prostě a jednoduše, má své výhody, i když člověka v žádném případě nenahradí.