Dětská chůvička se pomalu ale jistě stává nepostradatelnou součástí péče o dítě. Jak se však vyznat ve všech těch značkách, funkcích, vzhledech a možnostech? Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Pojďme se tedy dětským chůvičkám podívat na zoubek!
Nejdůležitějším parametrem je dosah a kvalita signálu
Tou první informací, kterou byste si měli u nové chůvičky zjistit, je dosah signálu. Průměrně je u chůviček udáván dosah 300 až 500 metrů, ale na volném prostranství. V interiéru je dosah zhruba 50metrový a vliv na něj má především to, kolik zdí je mezi přijímačem a vysílačem. Signál může být navíc rušen jinými zařízeními a je proto dobré poohlédnout se po chůvičkách, které pracují s vyšším počtem kanálů a které se automaticky ladí. V případě, že bude chůvička pracovat na kanálu, který je rušen jinými signály, sama se přeladí na čistší kanál a vy tak vše uslyšíte bez nadbytečných ruchů a šumů. Přednost dávejte dětským chůvičkám, které vás na případnou ztrátu signálu upozorní.
Analogová, digitální, nebo internetová chůvička?
S dosahem a kvalitou signálu souvisí také způsob jeho přenášení. Existují 3 způsoby a od sebe se výrazně liší. Analogový přenos má poměrně velký dosah, za to je velmi náchylný k rušení jinými zařízeními. Oproti digitálnímu přenosu také pracuje s menším počtem kanálů (nejčastěji se dvěma) a je tak náročnější najít takový, kde by signál nebyl rušen. Digitální dětské chůvičky mají sice dosah menší, ten je ale v průměru alespoň 300 metrů. Počet kanálů, s kterými pracují, se pohybuje kolem stovky. Zajímavou novinkou jsou smart chůvičky, které k přenosu signálu využívají internet. Jejich velkou výhodou je možnost propojení s chytrým telefonem. Na něj si stačí nainstalovat aplikaci a můžete dítě sledovat odkudkoliv a kdykoliv. Jediné, co potřebujete, je stabilní internetové připojení.
Budete chůvičku používat jenom doma, nebo i na zahradě?
S tím, kde budete chůvičku používat, souvisí nejen dosah signálu, ale především způsob jejího napájení. Dětská chůvička se skládá ze dvou částí: vysílače a přijímače. Vysílač je umístěn v blízkosti dítěte a může být vybaven kamerou či dalšími užitečnými senzory. Přijímač má pak u sebe rodič a tato rodičovská základna může mít i podobu tabletu, chytrého telefonu nebo počítače. Ne vždy se přijímač a vysílač napájí stejným způsobem. Je velmi důležité, abyste si předem zjistili, zda je nutné, aby byla tato zařízení neustále v síti, či zda dokáží fungovat pouze na baterie. Dětské chůvičky napájené pouze ze sítě není možné používat na zahradě. Chůvičky vydrží běžně 18-24 hodin nepřetržitého provozu na jedno nabití.
Stačí vám dítě slyšet, nebo ho chcete i vidět?
Oproti prvním modelům, které byly schopné přenášet pouze zvuk, narazíte dnes už na chůvičky vybavené kamerou. Ty nejlepší modely přenášejí obraz barevně a disponují také infračerveným viděním, takže je obraz čistý i v té sebevětší tmě. Pomocí rodičovské základny pak můžete kameru různě ovládat, přibližovat obraz či měnit její úhel. Chůvičky s kamerou jsou náročnější na spotřebu energie a dochází u nich k většímu rušení signálu. Jejich výhody jsou ale nesporné, protože díky nim nemusíte neustále vstávat, abyste se šli na dítě podívat. Vždy víte, co dělá a co se děje i v jeho okolí. Dětské chůvičky vám tak pomohou vytvořit opravdu bezpečný dětský pokoj.
Pojí se s dětskými chůvičkami nějaká rizika?
V poslední době se vede bouřlivá diskuze o tom, zda nejsou dětské chůvičky více na škodu než k užitku. Tato nejistota souvisí s rádiovými vlnami, které chůvička vysílá, a s elektrosmogem. Rádiové vlny vysílají také mobilní telefony, počítače nebo různé spotřebiče, a tak je téměř nemožné zamezit tomu, aby s nimi dítě přišlo do kontaktu. Dětské chůvičky jsou ale přístroje s opravdu nízkým výkonem, a tak se nelze domnívat, že by byly jakkoliv nebezpečné. Pokud máte přesto obavy, pořiďte si chůvičku s funkcí VOX. Tento systém zapne chůvičku pouze v případě zvýšeného hluku v okolí vysílače.
Dětská chůvička může mít mnoho šikovných funkcí
Některé chůvičky vám nejen pomohou dítě ohlídat, ale také uspat. Nabízí přehrání až několika ukolébavek a mohou mít také funkci nočního světla, což ocení nejen děti, ale i rodiče. Dětské chůvičky slouží nejen k přenosu obrazu i zvuku, zároveň mohou zobrazovat informace o teplotě v pokoji nebo tepu či dechu dítěte. Velmi užitečnou funkcí je také obousměrný provoz, díky kterému můžete dítě nejen poslouchat, ale také k němu mluvit. Díky dětským chůvičkám máte jistotu, že jsou vaše děti v bezpečí a pořádku, i když u nich zrovna nejste. A díky dalším funkcím a doplňkům si ušetříte spoustu času a energie, protože veškeré potřebné informace budete mít na dosah ruky.