Řada lidí dává před uměle vyrobenými doplňky stravy a chemickými léčivy přednost bylinkám. V tom případě je nutné mít dokonalý přehled o tom, jak která rostlina pomáhá, kdy ji sklízet, a co z ní lze připravit.
V článku najdete
Orsej nikdy nekonzumujte syrovou
Žlutá pryskyřníkovitá květinka, jíž se daří hlavně ve vlhkém a stinném prostředí listnatých lesů, se jmenuje orsej jarní. Na tuto bylinku je třeba dávat si pozor kvůli tomu, že obsahuje protoanemonin způsobující dráždění, záněty a puchýřky na pokožce. Konzumace orseje v syrovém stavu zapříčiňuje zvracení, bolesti žaludku, podráždění ledvin atd. Oproti tomu kořen a nať sušené bylinky lze použít při hemoroidech, bradavicích a dalších kožních výrostcích.
Kdy sklízet pro maximální účinek?
Orsej je nutné sklidit před začátkem zrání, neboť se v ní v tomto stavu nenacházejí jedovaté látky. Každopádně se doporučuje rostlinu používat sušenou nebo tepelně upravenou. Na zmiňované hemoroidy stačí povařit 250 g listů rostliny v 500 ml vody. Po prolisování přes plátýnko odvar vypijte. Zkombinujete-li tuto kúru s aplikací obkladů spočívajících v drceném extraktu orseje s drceným ledem, do měsíce by měly potíže zmizet.
Kopr nejen na omáčku
Kopr vonný patří mezi velmi oblíbené bylinky používané hlavně v řecké, skandinávské nebo balkánské kuchyni. Jeho pěstování je velice jednoduché, stačí mu najít slunné místo. U kopru lze konzumovat jak jeho listy, tak semena, z nichž se vyrábí koprový olej. V každém případě je třeba mít na paměti, že kopr sklízíme ještě před rozvinutím květů, neboť poté jeho listy ztrácí chuť. V čem je kopr prospěšný? Má příznivý vliv na trávicí systém, z toho důvodu se doporučuje při zažívacích potížích, nadýmání, zácpě a bolestech žaludku. Esenciální oleje stimulují produkci žaludečních šťáv, čímž je podpořena funkce střev.