de de de


Novinky:
Home » Zdraví » Zánět močového měchýře dokáže potrápit. Jak na léčbu rychle a efektivně?
Zánět močového měchýře dokáže potrápit. Jak na léčbu rychle a efektivně?
markusspiske / Pixabay

Zánět močového měchýře dokáže potrápit. Jak na léčbu rychle a efektivně?

Kdo někdy zažil zánět močového měchýře nebo močových cest, velmi dobře ví, jak to dokáže bolet. Zánět močového měchýře neboli cystitida dovede skutečně pěkně potrápit. Alespoň jednou v životě cystitidou onemocní každá druhá žena. Nejde ale jen o příslušnice něžného pohlaví. Zánětem mohou trpět i muži, i když je pravda, že u nich je pravděpodobnost výrazně nižší. U žen je náchylnost dána fyziologickým uspořádání močových cest a také dalšími faktory.

Klíčová je hygiena a pitný režim

Jak vůbec takový zánět vzniká? Nejčastější mechanismus přestupu infekce je vzestupnou cestou močovou trubicí do močového měchýře. Právě už žen je močová trubice kratší a také má blíž ke konečníku, odkud se bakterie mohou do močových cest snadněji šířit. Není náhodou, že až polovina zánětů je způsobena bakterií E.coli. Zánět se může objevit prakticky kdykoliv od prvního roku věku až do pozdního stáří. Maximum výskytu cystitidy se však u žen pojí zejména s hormonálními změnami v období menstruace, těhotenství a menopauzy.

toaleta

markusspiske / Pixabay

Dá se přenosu nákazy nějak zabránit? Základem je především pečlivá hygiena, která hraje u žen klíčovou roli. Někdy ale bývá spouštěčem i nachlazení nebo jiné oslabení organismu. Problémem bývá i nedostatečný příjem tekutin či nadměrná sexuální aktivita.

Je to vážné?

Jak poznat, že jde o zánět? Příznaky jsou natolik silné a nepřehlédnutelné, že jen stěží nepoznáte, že máte problém. Patří mezi ně:

  • Nucení na močení bez příčiny.
  • Bodavá bolest a pálení při močení.
  • Bolesti v podbřišku.
  • Zvýšená teplota.
  • Močení malého množství moči.

Jak na léčbu?

V prvé řadě je dobré upozornit na to, že cystitidu lze přechodit, tělo se s ní většinou během týdne vypořádá nějak samo, i když bolestem a potížím s vyprazdňováním se nevyhnete. Potíž ale je, že nepřeléčený zánět má tendenci se opakovaně vracet. Je tedy vždy lepší zvolit některou z metod léčby. Jde-li o nekomplikovaný zánět močového měchýře, je třeba od počátku příznaků zvýšit příjem tekutin. Vhodná je voda a neslazené čaje. Sladké limonády, černou kávu a alkohol raději vynechejte. Cukr podpoří množení bakterií, káva a alkohol dehydratují tělo. Pomůže i oblíbený urologický čaj a extrakt z brusinek. Pokud je navíc máte možnost konzumovat čerstvé, tím lépe.

Pokud se ale díky těmto metodám zánětu nezbavíte do tří dnů, nezůstávejte s bolavým břichem a pálením při močení doma a raději jděte k lékaři. Prohlédne vás a pečlivě vyšetří vzorek moči. S největší pravděpodobností vám poté nasadí antibiotika a doporučí klidový režim. Pozor si ale dejte na léčbu pouhých příznaků. Za těmi se může skrývat mnohem vážnější onemocnění jako močové kamínky či nádory močového měchýře. I pokud máte opakované záněty močového měchýře, je potřeba se objednat na urologické vyšetření. Lepší je se týden poctivě vyležet doma než pak běhat každý měsíc po doktorech.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu