Ani jsme se nenadáli a rok 2019 je za námi, a to znamená jediné – je tu nový rok a s ním řada povinností. Pokud jezdíte autem, tak jednou z nutných věcí bude určitě i zamyslet se nad koupí dálniční známky. Jestliže autem jezdíte pravidelně na delší vzdálenosti, je to pro vás asi jasná volba. Jak to ale letos s dálničními známkami vlastně bude?
V článku najdete
Bez známky na dálnici nepatříte
Také v roce 2020 budeme za jízdu po vybraných úsecích dálnic a silnic pro motorová vozidla platit, to zůstává stejné jako loni. Jako důkaz o zaplacení se používá samolepicí kupón, který si umístíte na čelní sklo vašeho vozidla. Pro rok 2020 se kolem dálničních známek nic nemění, ale určitě neuškodí připomenout si základní skutečnosti a také ceny dálničních známek v roce 2020. Významné novinky včetně elektronických známek se připravují až na rok 2021. Tento rok tedy ještě postaru v papírové podobě.
Máte elektrovůz nebo hybrid?
V prvé řadě je dobré vědět, kde dálniční známku musíte mít. Zpoplatněným úsekem je prakticky každá dálnice a silnice pro motorová vozidla označená příslušnou dopravní značkou. Jízda bez známky je hazard, dnes jsou kamery doslova všude a rozhodně se nevyplatí riskovat pokutu. Dálniční známka se vylepuje na čelní sklo a dovolená místa, kam smíte známku vylepit, máte vyznačená na každém podkladu dálniční známky. Na dálniční známku i kontrolní kupon musíte napsat propiskou nebo fixem registrační značku příslušného vozidla. Novinkou letos je to, že některé elektrovozy nebo dobíjecí hybridy dálniční známku mít nemusí, což je pro majitele těchto vozů jistě příjemná úleva.
Cena zůstává
Je na vás také zvážit, jaký typ dálniční známky si pořídíte. Existují celkem tři typy dálničních známek, které se liší tvarem i barvou. Ke koupi jsou:
- desetidenní za 310 korun
- měsíční za 440 korun
- roční za 1500 korun.
Ani ceny se tedy oproti letošku nemění, což je jistě fér vzhledem ke stavu dálnic a prodlužujícím se opravám. Dobré je také vědět, co dělat, když z nějakého důvodu dojde k poškození zakoupené dálniční známky. Dálniční známku lze vyměnit z důvodu poškození čelního skla, v případě chybné manipulace s kuponem (například se vám roztrhne při vylepování), změny registrační nebo převozní značky a podobně. Je však třeba postupovat dle podmínek Státního fondu dopravní infrastruktury. Konkrétní pokyny najdete na jejich webu.
Známky lze většinou zakoupit na čerpacích stanicích, v okolí hraničních přechodů apod. Za nákup nikde nesmí být účtován žádný příplatek, cena je konečná. Nenechte se tedy napálit prodejci, kteří vám známky prodávají dráž – i dnes se tyto situace občas dějí. Nevyhazujte také kontrolní ústřižek, ten je při případné kontrole nutný mít a prokázat se jím.