de de de


Novinky:
Home » Bydlení » Jak na řasy v akváriu
Jak na řasy v akváriu

Jak na řasy v akváriu

Úvodem je nutno říci, že přítomnost řas v akváriu neznamená, že je všechno špatně. Řasy v akváriu jsou přirozený jev, jen je musíme dostat pod kontrolu. V prvé řadě je nutné v akváriu vytvořit vhodné podmínky.

Je třeba si uvědomit, že jestliže budeme v akváriu silně svítit a přitom nebudeme dodávat do vody CO2, porostou nám řasy. Když budeme chtít pěstovat jen nenáročné rostliny, nebudeme muset příliš svítit a dodávat CO2.

Takže v prvé řadě se musíme rozhodnout jaké chceme vlastně akvárium vytvořit. Jestliže budeme zakládat rostlinné akvárium, které vyžaduje silné osvětlení, určitě musíme dodávat CO2 a rostliny mít nasazené v kvalitním, nejlépe japonském substrátu. V případě, že nechceme do akvária příliš investovat, jdou pěstovat i rostliny méně náročné na světlo (např. mechy a kapradiny).

Výměna vody v akváriu

Pravidelnou výměnou (asi každé dva týdny) části vody v akváriu (asi 1/3) se zbavíme hnojiva pro řasy a to dusičnanů a přebytku živin. Přitom je vhodné pomoci odkalovače odstranit ze dna akvária kal, trus a odpad z uhnilých rostlin.

asa

Filtr v akváriu

Neméně důležité je udržovat filtr v dobrém stavu, jelikož špatná činnost bakterií je jedním z důvodu výskytu řas. Tyto bakterie se nacházejí v substrátu a ve filtru a rozkládají odpad jako jsou výměšky ryb a odumřelá organická hmota. V případě, že bakterie správně nefungují, v akváriu se nám hromadí organické látky. Průvodním jevem je zakalená voda a také zvýšený výskyt řas.

Mechanická likvidace řas

Správnou volbou je nasazení tzv. řasožroutů do akvária. Mezi takové poživatele řas patří šneci, parmičky černopruhé, čichavci atd.. Například takový malý sumec pancéřníček požírá u dna akvária zbytky listů a také krmiva. Určitě bychom ale také měli čistit skla pomocí škrabky.

Řasy a krmení ryb

Potěchou každého akvaristy je zajisté krmení rybek a sledování hemžení rybek. Vždy však  musíme přistoupit ke krmení ryb s tím, že jim nasypeme jen tolik krmiva, kolik dokáží během pár minut zkonzumovat. Potrava, kterou rybky nezkonzumují, končí na dně akvária a zde se přeměňuje v dusičnany, fosforečnany a amoniak. A z toho řasy žijí.

CO

Druhy řas

V prvé řadě bychom měli identifikovat řasu, kterou v akváriu máme. Jedině tak můžeme zvolit preparát, který nám v boji s řadou pomůže. Nejznámější řasou je  štětičková řasa, na kterou je výborný tekutý uhlík. Aplikace je jednoduchá – pomocí injekční stříkačky s tekutým uhlíkem aplikujete pod vodou přímo do místa, kde se řasa nachází.

Ta se během 2 – 3 dnů rozpadne. Ovšem se zelenou řasou je to horší, jelikož na ní neexistují účinné preparáty. Zde je nutné zjistit z čeho nám v akváriu vznikla – např. infikovanými rostlinami. Tyto musíme odstranit, ale mechanicky je zlikvidovat nemůžeme, jelikož uvolněné spory by nám řasy jen rozšířily. Tyto řasy žijí v třítýdenním cyklu až poté je možno je mechanicky pomocí stěrek a čistících rukavic odstranit.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu