de de de


Novinky:
Home » Finance » Nakupujte online – ale bezpečně a bez rizika
Nakupujte online – ale bezpečně a bez rizika

Nakupujte online – ale bezpečně a bez rizika

Nakupování po internetu se stává stále oblíbenější. Lidé preferují možnost si v pohodlí domova vybrat, co se jim líbí, nechat si to dovézt až pod nos a pak mít ještě čas svůj nákup pečlivě vyzkoušet a v případě nespokojenosti vrátit. Podmínky jsou nastaveny tak, že to mnoha lidem vyhovuje. Nakupování přes internet má však i svá rizika, na která je dobré pamatovat.

Nepoctiví prodejci

V dnešní době už se to neděje tak často jako dřív, ale přesto je dobré být obezřetný. Čas od času se i v našich končinách objeví podvodný e-shop. Tyto e-shopy se navíc často snaží názvy či vzhledem napodobovat ty už existující a dobře známé. Pokud tedy nakupujete někde poprvé, vyplatí se objednat si zboží na dobírku. Podezřelé bývají obzvlášť výrazně levnější e-shopy, které umožňují pouze platbu předem.

Zkontrolujte údaje

Seriózní e-shopy vždy pečlivě uvádějí všechny stanovené náležitosti jako je například:

  • Jméno, IČO, bankovní spojení, adresa, telefon apod.
  • Kladné reference zákazníků
  • Obchodní podmínky, reklamační řád a další

edbbadcfedbedcf

Platba kartou

Při placení kartou buďte obezřetní. Především plaťte pouze tam, kde jsou vaše údaje během platby šifrovány pomocí protokolu HTTPS. Zároveň věnujte pozornost případným zprávám prohlížeče o neplatných certifikátech. Jestliže se vám na obrazovce objeví toto varování, neměli byste raději v nákupu pokračovat a spíše zvolte jinou cestu. Údaje karty jsou velmi snadno zneužitelné informace, a proto je nutné si je velice pečlivě chránit.

Bazary a aukce

Při nakupování na aukčních portálech a v bazarech vždy sledujte, zda je na něm k dispozici systém hodnocení nakupujících a prodávajících. Ten vám velmi pomůže při rozhodování, zda je váš potenciální obchodní partner spolehlivý. Pamatujte také na to, že pokud kupujete něco na aukčním portálu či v bazaru, jedná se pravděpodobně o vztah dvou nepodnikatelů – nemáte tedy právo odstoupit od smlouvy bez udání důvodu a na zboží se také automaticky nevztahuje zákonná záruka. To je velmi zásadní rozdíl, který je nutné zvážit, i když nízká cena je lákavá.

Zahraniční prodejci

Pokud nakupujete v České republice přes internet v e-shopu, který sídlí v jiné zemi EU, Norsku nebo Islandu, máte vždy minimálně stejná práva jako v ČR – tedy dvouletou záruku a čtrnáctidenní lhůtu pro vrácení zboží bez udání důvodu. A to i kdyby v dané zemi byla zákonná záruka kratší. Pokud by však v dané zemi byla například tříletá záruka, máte právo na tříletou záruční lhůtu. Nakupovat v rámci EU je tedy relativně bezpečné, ale mimo EU už se vyplatí být hodně obezřetný, a především si zjistit místní zákony a možnosti ochrany.

Převzetí zboží

Při přebírání zboží zkontrolujte, zda je balík nepoškozený a zda přibližně odpovídá tomu, co očekáváte. Je-li zásilka zjevně poškozená, raději ji ani nepřebírejte a nechte ji prodejci poslat zpět.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu