Mnoho lidí touží poznat krásy své vlastní země či dalších zemí, a tak cestování patří celosvětově mezi nejoblíbenější volnočasové aktivity. Zatímco někteří lidé dávají přednost organizovaným zájezdům s předem daným programem, jiní preferují cestování a poznávání na vlastní pěst, nejčastěji autem. Pokud je to i váš případ, jistě vás již napadlo, že by možná nejlepším řešením bylo cestovat obytným vozem, ušetřili byste tak čas i peníze hledáním ubytování, případně mít alespoň obytný přívěs, který byste za váš automobil mohli připojit. Dnes se proto podíváme na výhody i nevýhody obou těchto řešení, které by vám případné rozhodování mohly usnadnit.
V článku najdete
Co vše je třeba zvážit
Pokud plánujete pořízení obytného vozu či přívěsu a nevíte, pro kterou z variant se rozhodnout, měli byste zvážit několik základních kritérií. Jedním z nich je především účel, ke kterému chcete obytný vůz či přívěs využívat, tedy zda plánujete spíše pobývat na jednom místě, odkud budete vyjíždět na dílčí výlety, či zda plánujete především cestovat za poznáním, a tak budete často přejíždět a spát každou noc na jiném místě. Pokud dáváte přednost první variantě, například v podobě dvoutýdenního pobytu v kempu u moře, pak je pro vás vhodnější investice do obytného přívěsu. Pokud chcete především poznat nějakou zemi a procestovat ji křížem krážem, zvolte obytný vůz.
Druhým kritériem je zcela jistě i cena, která je u obytných přívěsů samozřejmě mnohem nižší než u obytných vozů, neboť pro to, abyste je mohli využívat, musíte mít vždy k dispozici vlastní auto s tažným zařízením. Nový obytný vůz lze zakoupit v průměru za milion dvě stě tisíc korun, obytný přívěs přibližně čtyřikrát levněji, záleží na jeho velikosti a vybavení. Pokud nechcete investovat do nových vozů, je k dispozici i široká nabídka starších a použitých vozů i přívěsů. Především u ojetých obytných vozů je ale nutné být při koupi velmi opatrní a obezřetní.
Obytný vůz
Obytný vůz je vhodný především na poznávání, zvláště pokud máte v plánu navštívit mnoho dílčích míst a ne vždy chcete či můžete využívat služeb kempů. V řadě zemí je dodnes možné v obytných vozech přespat i mimo kempy, což jistě ocení nejen dobrodružnější povahy. I s obytným vozem dnes můžete bez problémů zaparkovat u kulturních památek či ve městech, jen se musíte připravit na vyšší poplatek za parkování než v případě obyčejného auta. Mnoho lidí si s sebou často bere také kolo či malý skútr, který mohou využít například na menší výlety či nákupy. S obytnými vozy se dá cestovat maximální povolenou rychlostí, kterou umožňují silniční předpisy, jako ideální doporučovaná rychlost se často uvádí okolo sto deseti kilometrů za hodinu.
Hlavní výhody a nevýhody obytného vozu
Značnou výhodou obytného vozu je jednak možnost rychlejšího cestování a také jeho snazší a lepší manévrovací schopnosti. Obytný prostor je možné využívat i za jízdy, ale cestující musí používat bezpečnostní pásy. Z hlediska nocování je možné s obytným vozem i mimo kempy, v tom okamžiku je důležité znát soběstačnost vozu, pokud jde o energie. Dalšími výhodami jsou možnost celoročního používání a také lepší jízdní vlastnosti v horách v porovnání s obytnými přívěsy. Pokud jde o řidičský průkaz, u menších obytných vozů s hmotností do tří a půl tuny stačí řidičský průkaz skupiny B.
Kromě vyšší pořizovací ceny patří k často uváděným nevýhodám obytných vozů také vyšší náklady, nejen na provoz, ale také údržbu, pojištění či poplatky na dálnicích. Pokud jde o obytný prostor, je ve srovnání s obytným přívěsem o něco menší. Před každým výjezdem je také nutné obytný vůz připravit neboli všechny věci a vybavení uložit na určené místo do „transportní“ pozice.
Obytný přívěs
Obytný přívěs neboli jinými slovy též karavan je většinou o něco prostornější než obytný vůz a je určen především na cesty či dovolené s plánovanými delšími zastávkami v kempech. V nich pak obytný přívěs jednoduše odstavíte a na cesty po okolí budete vyrážet pouze vaším automobilem, což s sebou samozřejmě přináší výhody z hlediska dostupnosti, neboť některá místa jsou pro přívěsy jen těžko dosažitelná, a také nižší náklady za parkování a benzín. Obytný přívěs tak bude jakýmsi zázemím, do kterého se budete vracet každý večer z výletů podobně jako do hotelu či penzionu. Při přejezdu do další destinace přívěs opět jednoduše připojíte za vaše auto pomocí tažného zařízení a můžete vyrazit. Pokud jde o rychlost, se kterou můžete s přívěsem jet, doporučuje se většinou okolo sto kilometrů za hodinu.
Hlavní výhody a nevýhody obytného přívěsu
Velkými výhodami obytných přívěsů jsou nižší finanční prostředky, na pořízení, provoz, údržbu, pojištění i dálniční poplatky. Pokud mluvíme o financích, jistě vás zajímá otázka, o kolik procent v průměru vzroste spotřeba vozu, když za něj připojíte obytný přívěs. V závislosti na rychlosti a hmotnosti přívěsu se uvádí dvacet pět až padesát procent. K přednostem obytného přívěsu patří prostornější a pohodlnější interiér, neboť povolená délka přívěsu je až devět metrů.
Pokud jde o nevýhody, můžeme uvést například nižší povolené rychlostní limity. Jízda s přívěsem vyžaduje také zkušeného řidiče, neboť ať jen obyčejná jízda, ale zejména předjíždění, zatáčení, couvání či parkování je s obytným přívěsem mnohem náročnější. Zároveň za jízdy není v protikladu k obytným vozům v přívěsu možné přepravovat žádné osoby. To je jen výčet těch nejdůležitějších věcí, které byste předtím, než se pro obytný přívěs či vůz rozhodnete, měli vzít v úvahu. Rovněž se doporučuje před jejich pořízením zainvestovat do jejich půjčení, abyste si obě dvě možnosti mohli nejprve v klidu vyzkoušet.