Když si po dlouhém a náročném dni sedneme do svého oblíbeného křesla či na gauč, bývá to jeden z nejkrásnějších okamžiků dne. Po několika letech intenzivního používání se ale může stát, že jejich čalounění se opotřebuje, a nábytek tak vypadá omšele. V ten okamžik máte dvě možnosti, buď se starého křesla či gauče zbavit a pořídit si nové, anebo věnovat čas a peníze do jejich renovace neboli přečalounění. Výměna čalounění se vám ale může hodit také v případě, že jste na půdě u babičky objevili nádherné retro křeslo, kterému nedokážete odolat a rádi byste ho učinili součástí vašeho obývacího pokoje, či když chcete váš domov nevšedním způsobem oživit.
V článku najdete
Tajemství mistrů čalouníků
Pojmem čalounění označujeme specifickou úpravu nábytku, především sedacích souprav, křesel a židlí, ale také dalších výrobků, spočívající v potažení látkou, kůží, koženkou i dalšími materiály s vnitřní výplní. Čalounictví samo o sobě je velmi zajímavým oborem s velmi bohatou historií, jeho kořeny sahají až do starověkého Egypta a antického Řecka a Říma. Po letech určitého útlumu, kdy služeb čalouníků využívaly především dopravní podniky a nejrůznější hrady a zámky, se dnes čalounictví znovu dostává do popředí spojeného s běžným nábytkem. Velký vliv na nárůst poptávky po čalounictví má obliba renovace nejrůznějšího starého nábytku. Navíc nový vzhled takové židle, křesla či pohovky nemusí být nutně jen přesnou kopií původního designu, ale naopak může být zvolena zajímavá forma, která představuje určitý kontrast, kdy nevšedním moderním vzorem látky dodáme nábytku jiný, originální ráz.
Mnoho laické veřejnosti si neuvědomuje, že při čalounění není důležitý jen potisk látky, kterou zvolíme, ale neméně důležitý je i materiál, kterým látku vyplníme a také správně zvolená technologie. I když dnes samozřejmě existuje mnoho moderních kvalitních výplní, které zaručí pohodlné sezení, hitem poslední doby je používání výplní z tradičních přírodních materiálů, například výplně z trávy, koňských žíní, vlny či kokosových vláken, která mají tisíciletou tradici. Kromě vzoru látky je vhodné věnovat pozornost i její struktuře, která má také velký vliv na celkový dojem.
Pohovky, křesla, židle i sedací pytle či taburety dostanou nový nádech
Přečalounění může být i jedním ze způsobů, jak místnosti u vás doma můžete osvěžit, ozvláštnit a dodat jim atmosféru. Jednoduchým způsobem tak můžete proměnit například vaši jídelnu, stačí dát židlím či sedací lavici jiné čalounění. Poslední dobou jsou moderní především jednobarevná čalounění židlí, ale pokud se nebojíte experimentu, můžete čalouníka požádat i o kombinaci několika různých látek a výsledkem pak budou zcela originální židle, které nikde nekoupíte. Na chaty a chalupy můžete využít nejrůznějších květinových vzorů, které dodají interiéru rustikální charakter.
Nejvíce přečalounění využijete samozřejmě v obývacím pokoji, nemusí jít jen o klasické sedací soupravy či křesla, ale také nejrůznější podnožky, taburety či lenošky. Budete překvapeni, jak pouhá výměna čalounění nábytku vás obývací pokoj pozvedne a místnost bude rázem působit zcela jinak. Mimochodem služeb čalouníků můžete využít, i když potřebujete obnovit staré sedací pytle, které v některých domácnostech nahrazují klasické sedací soupravy, či polštáře, které vašim pohovkám dodávají pohodlí. V ložnici má i dnes řada lidí čalouněná dvoulůžka či válendy. V neposlední řadě lze výměnou čalounění vrátit krásu a pohodlí i oblíbenému pelíšku pro vašeho domácího mazlíčka.
Originální čalouněné doplňky, které vám bude každý závidět
Čalounění můžete dále využít i na čelech postelí či opěradlech sedacích lavic, která byla původně pouze dřevěná. Uvidíte, o kolik bude hned sezení na takové lavice příjemnější a pohodlnější. V neposlední řadě si především staří lidé, kteří se rádi dívají z okna, mohou nechat očalounit parapety. Pokud je vaším koníčkem hudba či sledování filmů a máte doma jednu místnost navíc, můžete ji přeměnit na malý kinosál či hudební salon a z důvodu zvukové izolace použít čalounění také na stěny. Pokud toužíte po větším soukromí, tichu i teplu, můžete si nechat očalounit rovněž dveře. V případě, že je výměna čalounění součástí renovace starého nábytku, vždy se před vlastním přečalouněním vyplatí nejdříve nábytek opravit, například zpevnit jeho konstrikci, a následně také přelakovat dřevěné části. Vlastní výměna čalounění by měla být až posledním krokem.
Péče o čalouněný nábytek nemusí být nutně náročná
Už jsme několikrát vyzvedli především vizuální výhody výměny čalounění, kdy nábytek s novým potahem působí jako nový a navíc si ho můžete nechat vytvořit přesně podle svých představ. Dalšími výhodami jsou lepší tepelná izolace a také snížení hlučnosti. Pokud se obáváte, že s čalouněným nábytkem jsou spojeny větší nároky na jeho údržbu a čištění, nemusí to být pravda. V současné době jsou velmi oblíbenou alternativou potahů látky s teflonovou úpravou, které jsou velmi odolné proti ušpinění a případnému nasáknutí tekutin. Stačí je pouze čas od času otřít navlhčeným hadříkem. Pokud tedy uvažujete o přečalounění některého nábytku, může být tento typ textilií jednou z možností. Obecně platí, že textilní čalounění je vhodné pravidelně vysávat, vyhýbat byste se měli naopak používání agresivních chemických přípravků a také příliš intenzivnímu drhnutí kartáčkem. Nejvhodnější je použít mýdlový roztok či jedlou sodu. Jestliže je váš nábytek potažený kůží, nejvhodnější je čistění vodou s trochou saponátu a velmi důležitá je také pravidelná impregnace kůže, která ji ochrání a prodlouží její životnost.