Nejrůznější hluk je bohužel často samozřejmou součástí našich životů. Veškerá doprava, nejen ta automobilová, ale i autobusová, vlaková či letecká, společně s dalšími lidskými činnostmi vytvářejí více či méně slyšitelný šum. Pokud toužíte po naprostém tichu, musíte utéci někam daleko do přírody. Obecně je větší hluk samozřejmě ve městech než na vesnici a ve společných obytných domech než ve vlastním rodinném domě. To je i důvodem toho, proč jako jeden z častých důvodů stěhování se do vlastního rodinného domu lidé uvádějí nejen touhu po větším soukromí a prostoru, ale také po větším tichu a klidu.
V článku najdete
Rodinný dům versus byt
I když se rozhodnete postavit či koupit si rodinný dům ve městě, záruka většího ticha je téměř stoprocentní, zejména tehdy, pokud si pečlivě vyberete lokalitu, která zrovna nesousedí s hlučnou ulicí, a dáte přednost samostatnému domu, tedy takovému, který nebude z žádné strany napojen na další rodinné domy. V bytech ve společných obytných domech, zejména v panelácích, jsou totiž jedním z hlavních zdrojů hluku sousedé, ať již ti bydlící vedle nebo nad vámi či pod vámi. Pokud ale chcete mít i v rodinném domě větší jistotu, že případný hluk, od projíždějících aut, štěkotu psů v okolí či souseda sekajícího trávu, k vám domů nepronikne, vyplatí se promyslet a případně realizovat některé všeobecně známé metody, které pomohou s odhlučněním vaší nemovitosti. V případě, že již rodinný dům vlastníte, většinu prostředků na odhlučnění můžete realizovat i v již obydleném domě a uvidíte, že investovaných peněz nebudete litovat, naopak budete překvapeni, jak několik malých změn dokáže hladinu hluku pronikajícího k vám domů snížit.
Věnujte pozornost výběru oken a dveří
Velké množství hluku zvenku přichází do našich domovů přes nekvalitní a netěsnící okna a dveře. Obrátíte-li se tak s žádostí o radu, jak odhlučnit váš dům na odbornou firmu, jednou z prvních investic, kterou vám každá firma doporučí, bude ta do kvalitních protihlukových oken a dveří. Pokud si takovou investici v současné době nemůžete dovolit, a přesto chcete hluku ztížit jeho průnik, můžete okna a dveře prozatímně opatřit alespoň speciálním těsněním, nejčastěji pěnovým, které kromě tepelně izolačních vlastností má i vlastnosti protihlukové.
Při vybírání nových oken věnujte pozornost nejen jejich celkovému stylu, velikosti či barvě, ale také technice a způsobu provedení, to je totiž v případě ochrany před hlukem velmi důležité. Jako protihluková okna se doporučují alespoň ta, která jsou tvořena speciálními izolačními dvojskly, mezi nimiž je stlačený plyn, který přicházející hluk do velké míry pohlcuje. Do jaké míry vás vaše okna před hlukem ochrání, můžete snadno poznat prostřednictvím speciálního parametru, který se u nových oken musí uvádět, tak zvaného indexu vzduchové neprůzvučnosti.
Index vzduchové neprůzvučnosti
Index vzduchové neprůzvučnosti je schopnost oken tlumit hluk z vnějšího prostředí, vyjadřuje se v decibelech. Obecně platí, že čím vyšší má okno tento index, tím lépe váš domov odhluční, propustí totiž do místnosti méně hluku. Stará okna s jednoduchým sklem, například ta, která ještě dnes najdeme v některých panelových domech, mají tento index neprůzvučnosti pouze okolo dvaceti decibelů. To znamená, že pokud je ruch zvenku na úrovni například devadesáti decibelů, tato okna dovnitř propustí hluk až o hodnotě sedmdesáti decibelů, což je pro pohodlný život poměrně nekomfortní. Dnes standardní plastová okna s dvojsklem mají tento index vzduchové neprůzvučnosti většinou okolo třiceti dvou decibelů. Pokud chcete okna ještě kvalitnější, vyplatí se namísto dvojskla investovat do trojskla. K dalším možnostem, jak zvukově izolační vlastnosti oken zvýšit, patří také použití speciálního vrstveného skla, zvětšení prostoru mezi skly okna a vyplnění tohoto prostoru argonem či kryptonem, případně kombinovat skleněné tabule s rozdílnou tloušťkou. Firmy specializující se na výrobu oken vám jistě poradí nejvhodnější řešení. To, co platí pro výběr oken, platí velmi podobě také při výběru dveří.
Izolace z celulózových vláken
Další pozornost bychom měli při odhlučnění domu celkově věnovat tomu, jak je naše nemovitost zaizolována. Izolace totiž do velké míry ovlivňuje nejen tepelně izolační, ale také zvukově izolační vlastnosti budovy. Obojí skvělým způsobem zajistí například v současné době velmi oblíbená izolace z celulózových vláken. Tato stoprocentně ekologická přírodní izolace je vyrobena z čistého novinového papíru. Do přetříděného novinového papíru, který se nahrubo natrhá, je pak přidána boritá sůl a následně se tato směs umele ve speciálním mlýnu. Výsledkem je vysoce tepelně i zvukově izolační hmota, která navíc prostory chrání také před požárem, plísní či hmyzem. Její použití je velmi různorodé, kromě obvodových stěn rodinných domů ji lze použít také k izolaci střech, půdních prostor či vnitřních příček a stropů.
Zahrádka osázená jehličnany
Poslední možnost, jak hluku ztížit průnik do vašeho domu, se vztahuje k prostoru okolo vašeho domu, tedy k vaší zahradě. Nejlepší je, pokud máte dům umístěn uprostřed zahrady, tedy pokud před domem máte volný prostor. Ten se z hlediska odhlučnění vyplatí nepřeměňovat na dvorek pro zaparkování automobilu, ale na útulnou předzahrádku, do které vysázíte okrasné a zároveň velmi praktické jehličnaté stromy a keře. Nejčastěji se za tímto účelem používají túje, ale stejnou službu, tedy zamezení průniku zvuku z okolí a zároveň zútulnění a získání většího soukromí, vám udělají i tisy, cedry, cypřiše či speciální druhy jedlí a borovic.