Léto je doba dovolených a cestování. Zatímco některé z nás láká spíše klidná a odpočinková dovolená v hotelovém rezortu, jiní touží po větším dobrodružství, zážitcích a poznání. Pokud i vy plánujete letos vyrazit za poznáváním krás naší země či dalších států, jednu z možností, kromě organizovaných poznávacích zájezdů, představuje cestování obytným vozem nebo automobilem s obytným přívěsem. Obojí s sebou přináší určité výhody, ale samozřejmě i určité komplikace či nevýhody. Než se tedy rozhodnete pronajmout, či dokonce koupit obytný vůz či obytný přívěs, měli byste vše důkladně zvážit. S případným rozhodováním vám mohou pomoci i následují informace.
V článku najdete
Typ dovolené a finanční dostupnost
Jak obytný vůz, tak obytný přívěs s sebou samozřejmě přináší výhodu „spaní na kolech“, ušetří vám tak čas a peníze za ubytování. To, zda dáte přednost obytnému vozu či přívěsu, by mělo do značné míry záležet na tom, jaký typ dovolené hodláte prožít. Pokud v rámci dovolené plánujete spíše dorazit na jedno místo, například do kempu u moře, a zde pobývat a případně pouze občas vyrazit na jednodenní výlet do okolí, je pro vás vhodnější volbou obytný přívěs. Ten v daném kempu zaparkujete a na malé výlety budete vyrážet pouze normálním automobilem, což bude rychlejší, pohodlnější a levnější. V případě, že ale toužíte opravdu po poznávací dovolené a máte v plánu danou zemi či země procestovat křížem krážem, oceníte spíše obytný vůz. Cestování s ním je komfortnější a praktičtější.
Svou roli, zejména pokud plánujte obytný vůz či přívěs zakoupit, bude jistě hrát i jejich cena. Ta je u obytných vozů samozřejmě několikanásobně vyšší než i obytných přívěsů. Ty ale na druhou stranu předpokládají, že máte vlastní silné auto s tažným zařízením, za které přívěs připojíte, a že jste poměrně zkušený řidič, neboť řízení auta s přívěsem je obecně náročnější než řízení obytného vozu jako takového. Pokud jde o ceny, jsou velmi různorodé a roli hraje velké množství dílčích kritérií, obecně ale můžeme říci, že zatímco nový obytný vůz nelze většinou sehnat za méně než milion dvě stě tisíc korun, obytný přívěs je možno zakoupit i čtyřikrát levněji, záleží samozřejmě na velikosti a vybavení. K dispozici je i také široká nabídka starších použitých vozů a přívěsů v autobazarech, ale zejména u obytných vozů je nutné být při takové koupi obezřetní. Většina lidí se ale přiklání k tomu si obytný vůz či přívěs pouze zapůjčit. Pronajmutí je mnohem levnější a navíc v případě jakýchkoli problémů víte, že vám někdo pomůže. Odpadá také problém s tím, kam na zimu obytný vůz či přívěs zaparkovat.
Obytné přívěsy a jejich výhody i nevýhody
Karavany neboli obytné přívěsy jsou vhodné a pohodlné zejména na cesty a dovolené, při nichž se plánují delší zastávky na jednom místě. V kempu následně obytný přívěs na několik dní či týdnů odstavíte a na dílčí výlety po okolí využíváte pouze váš automobil. Tímto způsobem tak ušetříte náklady za benzín či parkování a zároveň se můžete podívat i na místa, která by při cestování s připojeným přívěsem, ale i s obytným vozem, byla nedostupná. Karavan tak po většinu dovolené plní funkci jakého si přístavu, do kterého se každý večer vracíte podobně, jako když jste ubytováni například v penzionu či hotelu. Pokud jde o nevýhody obytných přívěsů, souvisejí zejména s většími nároky na řidiče a jejich schopnosti. Obecně jízda s přívěsem vyžaduje zručného a zkušeného řidiče, neboť veškeré manévrování, včetně zatáčení, couvání či parkování, je s přívěsem náročnější než s obytným vozem. S náročností řízení souvisí i nižší povolená rychlost, kterou lze s přívěsy jet, obvykle osmdesát, maximálně sto kilometrů v hodině.
Oproti tomu k výhodám obytných přívěsů patří jejich všeobecně nižší finanční náklady, tedy náklady na pořízení, provoz i údržbu a pojištění. K těmto nákladům si ale samozřejmě musíte připočíst náklady na spotřebu benzínu vašeho automobilu, která při připojení přívěsu výrazně vzroste, většinou o dvacet pět až padesát procent, v závislosti na rychlosti a hmotnosti přívěsu. K dalším výhodám obytného přívěsu patří v porovnání s obytnými vozy jejich větší a pohodlnější interiér.
Obytné vozy a jejich výhody i nevýhody
Jak jsme již uvedli výše, obytný vůz oceníte zejména tehdy, pokud máte v plánu navštívit mnoho míst. Zároveň s sebou přináší i možnost přespání mimo kemp, která je v některých zemích legální a je vždy spojena s určitým dobrodružstvím a nevšedním zážitkem. Uznejte sami, kdy se vám podaří vzbudit se ráno uprostřed panenské přírody. S obytným vozem ale můžete bez problémů poznávat nejen krásy přírody, ale také kulturní a historické památky, můžete jej zaparkovat i ve městě, jen se musíte připravit na vyšší poplatek za parkování. Za obytný vůz můžete v případě potřeby či přání připevnit i jízdní kola či skútr, které můžete využít malým výletům po okolí.
S obytnými vozy lze cestovat maximální povolenou rychlostí, kterou umožňují dané silniční předpisy. Vzhledem k tomu, že většina jejich řidičů je ale zvyklá na řízení osobního automobilu, neboť u obytných vozů do tří a půl tuny stačí běžný řidičský průkaz skupiny B, se z bezpečnostních i ekonomických důvodů doporučuje rychlost okolo sto deseti kilometrů za hodinu. Přesto jsou obytné vozy v porovnání s automobily s obytnými přívěsy mnohem snazší na ovládání a manévrování. K dalším uváděným výhodám patří také možnost celoročního používání či lepší jízdní vlastnosti v horách. Pokud jde o zápory či nevýhody obytných vozů, mimo jejich vyšší pořizovací ceny, patří k nejčastěji uváděným zejména obecně vyšší náklady na provoz či údržbu. V neposlední řadě bývá jejich obytný prostor vždy o něco menší než u obytných přívěsů. Společné s obytnými přívěsy mají to, že před každým výjezdem je třeba veškeré vybavení a věci uložit na určené místo do tak zvané transportní pozice.