Nedílnou součástí našich koupelen a kuchyní jsou již několik desetiletí „dlaždičky“ neboli přesněji nejrůznější obklady a dlažby. Zatímco v minulosti byla jejich největší předností zejména praktičnost a nenáročnost na údržbu, v posledních letech se jako jejich další pozitivum ukazuje být i jejich estetičnost, na výběr je totiž nepřeberné množství nejrůznějších vzorů a designů, které se následně velmi výrazně podílejí na celkovém stylu a atmosféře místnosti. I to bylo jedním z důvodů, proč se obklady a dlaždičky z koupelen a kuchyní začaly pomalu šířit i do ostatních místností, například chodeb, v moderních domech najdeme dlažbu často i v celé domácnosti. Samozřejmostí je dlažba také na terasách a balkonech.
Vzhledem k materiálům, ze kterých jsou vyráběny, tedy především keramika, kaolin a nejrůznější směsi jílů, živců a dalších kamenů, jsou obklady a dlažba velmi odolné a trvanlivé. Na základě rozsáhlých průzkumů bylo zjištěno, že české domácnosti k výměně obkladů či dlažby přistupují v průměru až po téměř dvaceti letech. To je na jednu stranu samozřejmě jejich velká výhoda, ale na druhou stranu tato trvanlivost činí rozhodování o výběru vhodných obkladů a dlažby velmi zodpovědnou činností. Nejen z tohoto důvodu pro vás máme několik praktických a užitečných informací, tipů a rad o tomto věrném „společníkovi“ našich domácností.
V článku najdete
Co vše vzít v potaz?
S vlastní koupí nových obkladů a dlažby se doporučuje hlavně nespěchat. Věnujte dostatečné množství času tak zvanému prozkoumání trhu, brouzdejte po nejrůznějších stránkách na internetu, navštivte několik prodejen, které se obklady a dlažbami zabývají, podívejte se na nejrůznější ukázky koupelen či kuchyní, vyslechněte zdejší personál, večer si prolistujte katalogy firem, které obklady a dlaždice vyrábějí, a podobně. Při výběru dlaždic a obkladů se opravdu vyplatí nic neuspěchat a vše důkladně promyslet. Pokud jde o to, jaké faktory či jaká kritéria byste měli zvážit, je jich poměrně velké množství. Mnoho lidí se bohužel často nechává strhnout pouze vnějším vzhledem, a soustředí se tak pouze na barvu a vzor. Mimo to byste se ale měli zamyslet také nad jejich velikostí, povrchovou úpravou i spárovací hmotou, kterou budete či nebudete chtít použít. Pojďme se na některá uvedená kritéria podívat blíže.
Různé možnosti povrchové úpravy
Pokud jde o povrchovou úpravu dlaždic, vyplatí se investovat do těch, které jsou protiskluzové. Samozřejmostí by měla být protiskluzová úprava u venkovní dlažby, například na terase či balkonu, výrazně tím snížíte možnost případného úrazu v zimním období či za deště. U venkovní dlažby nezapomeňte také na to, aby byla mrazuvzdorná. Dlažba s určitým stupněm protiskluznosti se ale vyplatí i v interiérech, zejména v koupelnách či na schodištích se schody.
V případě obkladů na stěnu si lze v současné době vybírat ze tří různých povrchových úprav. Klasikou jsou obklady s lesklým povrchem. Ty jsou vhodné zejména do malých koupelen či chodeb, neboť díky odrazu světla tyto místnosti opticky mírně zvětší i prosvětlí. Bohužel je s nimi ale spojena i jedna komplikace, a to náročnější údržba. Vzhledem k lesklému povrchu jsou totiž na těchto obkladech více patrné zaschlé kapky vody a podobně, čemuž se zejména v koupelně lze jen obtížně vyhnout. Musíte tak počítat s tím, že je bude nutné častěji čistit. Mimochodem zaschlých kapek se na obkladech jde velmi snadno zbavit pomocí roztoku vody a octa. Naopak je nikdy nečistěte abrazivními prostředky, mohli byste jejich povrch snadno poškrábat.
Jakýmsi opakem lesklých obkladů jsou obklady matné. Pokud si vyberete matné obklady světlých barev, budou rozhodně méně náročné na čistění než obklady lesklé, u tmavších obkladů už to tak být nemusí, neboť na tmavých barvách jsou zaschlé kapky více vidět bez ohledu na úpravu materiálu. Poslední možností jsou tak zvané obklady reliéfní, které s sebou přinášejí širokou nabídku možných designů.
Na standardní velikost zapomeňte
Mnoho z nás si pod pojmem dlaždice či kachlička představí čtverec o určitých rozměrech, na to ale v dnešní pestré nabídce obkladů a dlažeb zapomeňte. Stejný vzor či design dlažby a obkladů je totiž dnes k sehnání v několika různých velikostech a záleží jen na vás, k jakému rozměru se přikloníte. Obecně můžeme říci, že moderní jsou v současnosti zejména velkoformátové obklady, jejich výhodou je zejména to, že díky nim je možné vytvořit originální vzory. Výjimkou tak nejsou ani obklady o rozměrech 120×240 centimetrů. Jejich použití ale vyžaduje perfektně rovné a předem dobře upravené stěny a také zručného obkladače. Velké obklady vypadají dobře v kombinaci s mozaikami, které jsou naopak vytvořené z obkladů o velmi malých rozměrech.
Barvy výrazně ovlivňují atmosféru
Při výběru barev či vzorů nezapomeňte na to, že obklady a dlažba spolu musí ladit, případně že dlažba by měla ladit s celkovým stylem místnosti, ve které se jí rozhodnete použít. Barvy přizpůsobte také velikosti místností, obecně se do menších místností doporučují světlé barvy, například nejrůznější přírodní odstíny, béžová, šedá a podobně. Jejich výhodou je také to, že interiér působí čistěji. Pokud patříte k odvážnějším, do koupelny můžete zvolit také výraznější barvy, například modrou, zelenou či šeříkovou v kombinaci s bílými doplňky. V případě dlažby jsou dnes oblíbené především ty, které imitují dřevo či kámen. Horkou novinkou jsou pak obklady či dlažba, které napodobují nejrůznější kovové materiály.