Jestliže je vaše jezírko dostatečně hluboké, můžete v něm chovat ryby po celý rok. Jakmile se ale sníží teplota, je potřeba k péči o ně přistupovat poněkud odlišně, než když je venku 30 °C. Především je potřeba jim upravit krmné dávky a připravit jim prostředí v jezírku tak, aby jim zajistilo odpovídající podmínky pro přežití i v méně příznivých částech roku.
V článku najdete
O ryby se starejte celou sezónu
Cílem je udržet je ve skvělé kondici nejenom v létě, ale po celý rok. Před začínajícím podzimem jim můžete mírně zvýšit krmné dávky, aby získaly dostatek tukových zásob nutných pro přezimování. Jestliže se teploty vody pohybují nad 18 °C, nebojte se ryby krmit každý den. Rybám přilepšete i za cenu toho, že budete muset později své zahradní jezírko namáhavě čistit. Jakmile teplota vody v jezírku klesne přibližně pod 15 °C, přestaňte s každodenním krmením a rybám dopřejte potravu pouze jednou do týdne. Zhruba uprostřed podzimu, kdy teplota vody klesne pod 8 °C, byste měli přestat krmit ryby úplně. Vaši svěřenci se totiž již připravují na zazimování a potrava by zbytečně znečišťovala vodu.
Z mělkého jezírka ryby na zimu raději přesuňte do akvária
Zahradní jezírko je vhodné k přezimování ryb, jestliže je dostatečně hluboké. V optimálním případě v něm mohou ryby zůstat, pokud je vodní sloupec alespoň 1,2 m hluboký. Jedině tak jim totiž voda poskytne dostatečný azyl a u dna nezamrzne. Jestliže je vaše jezírko příliš mělké, přestěhujte ryby na zimu raději do akvária umístěného kdekoliv v domě, kde je nezámrzná teplota.
Společně s rybami přestěhujte také techniku
Na zimu je z jezírka potřeba vyjmout také techniku. Jezírková čerpadla, UV lampy, filtry, všechno musí pryč. Nezapomeňte také na vypuštění vody z přívodního potrubí a hadic. Čerpadlo dobře vysušte a uložte do kýble na místo, kde nemrzne. Při vyjímání techniky z jezírka si dejte pozor, abyste neudělali díru v jezírkové fólii. Její následné odstranění by vám zazimování jezírka poměrně dost zkomplikovalo. Nakonec zkontrolujte také kvalitu vody a případně ji upravte tak, aby měla odpovídající alkalitu, tvrdost i pH. To byste ostatně měli dělat celou zimu. Výrazně si tak ušetříte práci na jaře, kdy bude potřeba jezírko opět uvést do provozu.