Turbo je jednou z hodně používaných součástí především u naftových vozů. Dnes se hodně používá také u benzínových motorů. Spousta lidí však nemá ani tušení, k čemu tento prvek slouží, jak vlastně funguje a jakou si zaslouží péči. Jestliže spadáte také do této skupiny lidí, začněte se do níže uvedených řádků.
Jak funguje turbo v autě?
Na počátku všeho se hodí řídi, že právě turbo přispívá k většímu výkonu automobilu. Zjednodušeně řečeno, výfukové plyny roztáčí turbínové těleso. To se nachází na stejné hřídeli, jako sací kolo nasávající vzduch zvenčí. Při větším množství plynů dochází ze zvýšení tlaku a tím pádem i výkonu motoru.
To znamená, že motor od určitého počtu otáček začne více zabírat a získá výkon navíc. U dieselových motorů se obecně udává hranice 1 800 otáček, u benzínových motorů je to kolem 2 500 otáček za minutu. Když tedy turbo pěkně roztočíte, pocítíte maximální zrychlení vozu.
O turbo je třeba se starat
Vzhledem k tomu, že turbo je poměrně namáhanou částí automobilu a dosahuje maximálních otáček, vyžaduje i maximální péči a servis. Základem všeho je správně fungující olejové čerpadlo, které zajišťuje potřebné chlazení. U motoru s turbem je třeba klást velký důraz na pravidelné výměny oleje. Dodržujte servisní intervaly a k této důležité součásti motoru přistupujte s patřičnou ohleduplností.
Na mysli máme především zahřátí motoru. Pokud má motor turbo, neměli byste ho hned zastudena vytáčet, díky čemuž snižujete jeho životnost. A turbo zrovna není levnou záležitostí, ani jeho přidružené součásti. Po příjezdu je naopak dobré nechat automobil dochladit. Když si osvojíte tyto jízdní návyky, pak si buďte jisti, že životnost turba ve svém automobilu rozhodně prodloužíte. Turbo je jednotka, které se z pohledu péče nemusíte obávat. Když mu ji poskytnete, na oplátku vám zprostředkuje maximální jízdní zážitek.