Puzzle jsou vlastně hračky pro děti i dospělé současně. Pro někoho budou tréninkem pro mozek, pro jiné relaxací, málokoho však nebaví. Jejich sortiment a možnosti mohou být dnes velice široké, a tak se nelze divit, že si mezi nimi ty své najde skutečně téměř každý. Které dnes patří mezi největší hity?
Puzzle nejsou nijak mladým vynálezem, přestože by se mohlo zdát, že až moderní technika přinesla možnosti, díky kterým lze puzzle vyrábět. První byly skutečně rukodělným výrobkem londýnského rytce a kreslíře map, Johna Spilsburyho. Ten v roce 1760 jednu ze svých map nalepil na dřevo a pak truhlářskou pilkou vyřezal jednotlivé země, až vznikla skládačka, která je považována za první puzzle. Puzzlemánie se však nedostavila, a dokonce puzzle v podobě, jakou známe dnes, pochází až z 2. poloviny 19. století. Rozvoj a zájem o puzzle rozpoutal vlastně vynález lupénkové pily. Opět v Anglii.
Jaké puzzle jsou hitem dnes?
Hledisek, podle kterých se dá zájem o puzzle vyhodnotit, je rozhodně více. V první řadě se puzzle dělí podle toho, jestli jde o jakési předstupně puzzle, tedy třeba dětské obrázkové kostky, o ty podlahové (nejčastěji z EVA pěny), nebo o klasické z kartonu. Rozlišují se též podle toho, jestli se jedná o varianty pro nejmenší děti, předškoláky a mladší školáky, pro teenagery ev. pro dospělé, což pak jde obvykle o puzzle 1000 dílků a více.
Puzzle podle velikosti
Puzzle se od sebe liší počtem dílků. Ty pro děti mohou mít třeba jenom dva dílky. Čím méně dílků puzzle mají, tím budou obvykle dílky větší. Obrázek tak může být stejně velký, liší se však velikostí a množstvím dílků. Umíte vybrat svým dětem správný počet dílků? Menší puzzle pod 20 dílků zvládnou často dvou až tříleté děti. Pro děti od 4 let se hodí puzzle od 20 do 40 dílků. Děti 5+ zvládnou 60 dílků, 6+ 129 dílků, 8+ 260 dílků a 9+ již 500 dílků. Teenageři již zvládají stejné puzzle jako dospělí. Každé dítě, ale i dospělý, je samozřejmě jiný. Méně zkušení by si měli dávat raději nejdříve menší cíle, aby je složitost neodradila.
Na značce záleží
Rozhodně není nepodstatným ani výběr značky, tedy výrobce puzzle. Ta garantuje kvalitu zpracování, a na ní určitě záleží, ale i grafickou úpravu a výběr motivů. Hitem bývají puzzle Ravensburger, Trefl, Clementoni, Dino, Castorland, Educa, Schmidt a další.
Motivy, které letí
Pokud jde o motivy, co člověk, to jiný vkus. U dětí jednoznačně vítězí různé Disney motivy oblíbených pohádkových postav, nebo u těch starších hrdinové z Marvel filmů. Dívky si navíc vybírají zvířata, kluci pak obvykle auta a stroje.
Mezi dospělými i staršími dětmi nechybí velice oblíbené ilustrované puzzle. Právě u nich se často setkáváme s tím, že si je lidé vybírají podle autora ilustrace. Mnohdy jde o velice komplexní kresby složené z obrovského množství ilustrovaných postaviček zakomponovaných do určitého příběhu či kontextu. V kurzu je též fantasy. Upíři, víly, bájná zvířata, draci – to vše je velkým hitem.
Ti, kteří si plánují puzzle sestavit, pak nalepit a vystavit jako obraz, často vyhledávají další hit – puzzle, jež představují reprodukce slavných uměleckých děl. Letí impresionisté, ale i Michelangelo, Hundertwasser, Hieronymus Bosch, Alfonz Mucha a další slavní umělci. Umělecká díla jako puzzle mohou být hezkou alternativou, jak si na zdi vystavit díla svých oblíbených umělců a nespokojit se pouze s plakátovými reprodukcemi. Obvykle jde o puzzle 1000 dílků a více a ty se často trvale nalepí na podklad a vystaví.
Speciální puzzle
Zájem je rovněž o speciální puzzle. Ať již jde třeba o vyřezávané do tvaru motýlů a jiných tvarů, nebo o puzzle 3D. Ty dnes již v mnohém dohnaly sestavy pro modeláře, mohou být dokonce ze dřeva, plastové i kovové. Zajímavé jsou též 4D puzzle panorama a 3D puzzle s LED. Takto si pořídíte třeba nejznámější světové stavby, ale též svítící perníkovou chaloupku.