Každý má asi správně zafixováno, že když se během pracovního poměru dostanete na neschopenku, nemůže vás zaměstnavatel vyhodit z práce. A skutečně, zákoník práce hovoří o ochranné době v průběhu pracovní neschopnosti. Existují však výjimky, když vás ani zákoník práce neochrání a vy na neschopence můžete dostat padáka.
Zranění si nesmíte přivodit úmyslně
S první výjimkou by měl počítat asi každý. Jde o celkem logickou věc. Pracovní neschopnost si nesmíte přivodit úmyslně, abyste šli marodit. Vlastní úmyslné zavinění tedy na místě. Dále by takové zavinění nemělo být důsledkem opilosti nebo požívání omamných látek. Pak byste mohli s neschopenkou celkem výrazné problémy.
Výpověď během nemocenské
Pojďme se ale zaměřit na mnohé další situace, při nichž vám hrozí výpověď v průběhu nemocenské. Jednou z takových možností je například výpověď v průběhu zkušební doby. Zaměstnavatel vás ovšem nemůže vyhodit během prvních čtrnácti dní marodění, teprve až od patnáctého dne.
Další situace nastává v okamžiku, kdy zaměstnavatele ruší vaše pracovní místo z organizačních důvodů. Pak se mu naskýtá legální možnost předat vám výpověď i v této době. Kapitolou samou o sobě je pak výpověď v ona konci smlouvy na dobu určitou. V ten okamžik vás pobyt na nemocenské rozhodně neochrání.
A to nejsou všechny případy, kdy můžete obdržet výpověď, respektive ukončení pracovního poměru v době nemocenské. Další případ se týká spíše vašeho zavinění, kdy porušíte pracovní povinnosti. To platí i v případě, že nějakým způsobem porušíte režim dočasně práce neschopného.
Poslední scénář je spíše oboustranného rázu. Ukončení pracovního poměru v době neschopenky může nastat při vzájemné dohodě. Jednoduše obě strany podepíší výpověď dohodou a je vše vyřešeno. Nyní, když víte, kdy vás může zaměstnavatel vyhodit během neschopenky, dávejte si větší pozor.