Člověka mohou sužovat nejrůznější onemocnění komplikující život. Jedním z nich jsou také hemeroidy. Nepříjemné svědění konečníku, problémy při vyprazdňování, krvácení, výrůstky a podobné neduhy. Tohle všechno jsou hemeroidy, které jsou povětšinou citlivějším tématem. Možná právě proto je vhodné o nich vědět alespoň vše základní.
Nejprve je vhodné zmínit, že jde o v podstatě o cévní pletence, které mohou nabývat odlišné podoby. Je to způsobeno tím, kde se vyskytují. Narazit tedy můžete na vnitřní a vnější hemeroidy. Výjimkou nejsou ani intermediární hemeroidy představující něco mezi.
Jak se projevují hemeroidy
Toto onemocnění sužují až padesát procent lidské populace může potkat muže i ženy. Jejich výskyt nabývá odlišných podob. Může to být například zvýšený tonus svěračů. Jindy zase nárůst žilního tlaku z dlouhodobého hlediska. Výjimkou není ani zvýšení nitrobřišní tlak.
Jedním z nejčastější rizikových faktorů jsou špatné dezinfekční návyky, sedavý způsob života, nevhodné stravování, ale také malý příjem tekutin a nedostatek pohybu. Hemeroidy může zavinit i větší konzumace alkoholu a kouření. Vyhýbat byste se ovšem měli i vyšší fyzické námaze.
Jakým způsobem se zbavit hemeroidů?
Odpověď na tuto otázku není až tak jednoznačná. Záleží na rozsah tohoto onemocnění. Pomyslným odrazovým můstkem je pochopitelně konzervativní způsob léčby. Můžete změnit životosprávu a budete se více hýbat. Popřípadě vám lékař předepíše léky proti hemeroidům. Nejčastěji mají podobu lokálních přípravků.
Pokud ovšem čípky, gely a masti nezabírají, je mnohdy zapotřebí přejít k další semiinvazivní léčbě. Posledním stupněm je pak chirurgické odstranění. Jde o zákrok, který si pochopitelně žádá i patřičnou delší rekonvalescenci. Pokud se tedy nechcete potýkat s tímto citlivým a mnohdy i bolestným onemocněním, dělejte proto vše potřebné.