Každý, komu není životní prostředí úplně fuk, moc dobře ví, že nemá pálit v krbu pet lahve, mýt auto v rybníku či řece, případně parkovat na rozkvetlé louce. Existují ovšem i jiná opatření, která jsou nejen ekologická, ale zároveň i ekonomická.
V článku najdete
Vaření v papiňáku
Klimatické změny v ČR se prokazatelně dějí a je stále složitější toto tvrzení rozporovat. Velká sucha i loňské tornádo na jihu Moravy toho budiž důkazem. I když emise CO2 u nás pomaličku klesají, pořád nejde o nic mimořádného. Je stále pravděpodobnější, že s důsledky změny klimatu se budeme vypořádávat ještě docela dlouho.
Tato problematika se musí řešit globálně, ovšem existují i na první pohled maličkosti, jež mohou přispět k řešení a může se na nich podílet skutečně každý. Začít by se mělo v kuchyni.
Vaření je energeticky poměrně náročný proces, jenž jde docela snadno zkrátit, a sice pomocí papiňáků. Tlakové hrnce jsou známé již pěkných pár staletí, nicméně vždy byly mnoha kuchařům dosti podezřelé kvůli své vysoké nestabilitě. Ta už dnes nehrozí, jelikož moderní papiňáky disponují celou řadu bezpečnostních pojistek.
Kdo chce vařit rychle, efektivně a zároveň ekologicky, tomu by tento druh nádobí neměl v kredenci chybět.
Místo auta kolo
Na znečištění ovzduší se pochopitelně velkou měrou podílejí i auta se spalovacími motory. Ty budou hrát prim ještě poměrně dlouho, avšak i tak je možné trochu přírodu šetřit. Stačí nejezdit autem na nákupy či výlety.
Kdo si chce užít den volna, místo do auta by měl nasednout na kolo. Sice stojí člověka takováto jízda daleko více sil, na druhou stranu je takto možné si zlepšit kondici i celkový zdravotní stav. Navíc není potřeba doplňovat žádný benzín.
Soutěžní nápady
Existuje celá řada dalších způsobů, jak se chovat šetrněji k okolnímu prostředí. Hodně nápadů lze načerpat třeba z celosvětové soutěže E.ON Energy Globe, která se koná i v České republice. Smyslem této soutěže je najít způsoby, jak může člověk fungovat lépe, aniž by musel ničit přírodu.