Vždycky to bohužel nevyjde. Ale vůbec nejhorší je, když se počáteční radost změní jako mávnutím kouzelného proutku v naprostou beznaděj. V případě tzv. biochemického těhotenství je tomu zrovna tak. Gravidita se nekoná, i když k oplodnění došlo. A nejde ani o spontánní potrat.
Co je to biochemické těhotenství?
Biochemické těhotenství označuje stav, kdy se raný těhotenský test ukáže jako pozitivní, ale brzy poté začne hladina hormonu hCG klesat a těhotenství skončí. Většina žen nic mimořádného nezaznamená. Pouze silnější opožděnou menstruaci.
Co se týče stavu, který nazýváme spontánní potrat, přichází po ultrazvukem potvrzeném těhotenství, a to obvykle mnohem později. Zatímco biochemické těhotenství většinou zaniká do 6. týdne, samovolný potrat může nastat prakticky kdykoliv (nicméně cca 80 % případů připadá na období do 13. týdne těhotenství).
Další rozdíl mezi biochemickým těhotenstvím a spontánním potratem spočívá v tom, že po biochemickém těhotenství žena nepotřebuje kontrolu ani medicínský zákrok. Po spontánním potratu musí gynekolog zkontrolovat, zda tělo vyloučilo celý obsah dělohy – a v opačném případě provést kyretáž.
Proč k biochemickému těhotenství dochází?
Nutno podotknout, že biochemické těhotenství není nijak výjimečný stav. Bez povšimnutí si jím projde spousta žen – a rozhodně nenaznačuje, že by se mohlo jednat o příznak vážnějšího zdravotního problému.
Příčiny biochemického těhotenství bývají různé. K zániku oplozeného vajíčka může dojít kvůli abnormalitám ve výstelce dělohy, stejně jako z důvodu nějaké poruchy při procesu oplození. A konečně i kvůli oslabení organismu po silnější infekci.
Takže pokud jste si biochemickým těhotenstvím prošli, nepropadejte chmurným myšlenkám. V žádném případě to neznamená, že zmizí i příští druhá čárka.