Auta na autonomní provoz neboli samořízená motorová vozidla jsou v dnešní době žhavým tématem. Stále více společností přistupuje k testování takových vozidel v živém provozu a je pravdou, že ve Spojených státech amerických taková auta jednoduše fungují. A to především jako taxi služby.
Co je to autonomní provoz?
Laicky řečeno jde o provozování vozidla bez řidiče. Takový vůz je řízen za pomoci speciálních počítačových systémů. V dnešní době jsou tyto dopravní prostředky kontrolovány ještě z řídícího centra, kde může jediný pracovník obsluhovat hned několik vozů najednou. Možná vás zajímá, jakými způsoby je dosaženo samořízeného provozu? Vliv na to mají například níže uvedené systémy.
- GPS – Družicový polohový systém, s pomocí něhož je možné určit geografickou polohu.
- Lidar – Umí za pomoci laserového paprsku měřit vzdálenost.
- Počítačové vidění
- Ostatní typy radarů
Výčet těchto důmyslných technologií by byl jistě hodně dlouhý. My se spíše zaměříme na další podstatné informace.
U autonomního provozu můžete narazit například na stupeň automatizace. Nulu má samozřejmě vůz, který musíte řídit sami. Pětku představuje plná automatizace, kdy se nemusíte o cokoliv starat. Například trojka je tvořena vozy, u nichž se sice není nutné věnovat řízení, musíte být ale schopni jej v daném časovém intervalu převzít.
Budou jezdit auta bez volantu?
To je otázka, kterou si bezpochyby pokládá spousta lidí zajímajících se o auta na autonomní provoz. Je však pravdou, že testy schválené vládami jsou podmíněny tím, že auta budou i nadále vybavena klasickým volantem a potřebnými pedály, aby bylo možné v případě určité situace zasáhnout. Ani počítačové systémy totiž nejsou neomylné, takže je důležité mít zadní vrátka.
Ostatně, na světě se stalo už několik nehod vozů s autonomním provozem.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: digitalart).