Tragédie zaoceánské lodi Costa Concordia na počátku loňského roku nenechala chladným pravděpodobně nikoho z nás. Výletní plavba po Středomoří se totiž stala pro více, jak čtyři tisíce turistů, nepředstavitelnou a hrůzostrašnou noční můrou.
Ne nadarmo je také tato tragédie přirovnávána k potopení Titaniku (o tom jsme již psali v článku s názvem Nejznámější lodní katastrofa: Ztroskotání Titanicu zde), k čemuž došlo shodou okolností před zhruba sto lety tou samou dobou. Jak ale celý příběh luxusní lodi začal? Začněme hezky od začátku.
Chybný manévr kapitána
Mělo jít o sedmidenní výletní plavbu, které se účastnili stovky nadšených turistů. Jejich cesta však byla ukončena předčasně v noci 13. ledna 2012. V nočních hodinách se loď Concordia přiblížila k ostrovu Giglio, kde narazila na mělčinu, a způsobila si tržnou ránu v boku, která dosahovala několika desítek metrů.
Pravděpodobným viníkem celé události je sám kapitán, který chtěl tímto gestem pozdravit turisty na ostrově. A do určité míry to byl i on, kdo nakázal evakuaci z lodi Costa Concordia se značným zpožděním.
Zatopená strojovna způsobila výpadek proudu a započalo pozvolné potápění plavidla. Nehoda, při níž bylo usmrceno téměř čtyřicet lidí, z čehož některá těla byla vydána mořem až při letošních pracích při vyzvedávání vraku nad hladinu.
Loď Concordia ukončila svoji plavbu u ostrova Giglio
Kromě řady vyhaslých lidských životů vyhasl také život lodi Concordia, která napůl potopená čekala téměř rok na své vyzvednutí a následné sešrotování, vzhledem k tomu, že poškození a doba strávená pod vodou byla jednoduše dlouhá.
Costa Concordia se tak stala další výstrahou toho, že ani robustní a gigantické zaoceánské lodi nejsou nesmrtelné a ukázala na pomíjivost některých lidských rozhodnutí.
Sledujte stále náš web www.lookcool.cz, nebo náš Facebook, již příští týden přineseme 2. díl článku s názvem Loď Costa Concordia a záchranné práce.