Bez aut si dnes nedokážeme představit, jak náš pracovní, tak ani osobní život. Samozřejmě každé malé dítě ví, že tím hlavním základem každého vozu je motor. Horší je to možná s tím, jaký je vlastně rozdíl mezi benzínovým a dieselovým motorem. Právě tyto typy motorů jsou totiž těmi nejčastějšími možnostmi, které se v současné době používají. A zajímá-li vás, v čem se vlastně obě možnosti liší, potom se na ty největší změny a rozdíly podíváme.
V článku najdete
Jiné palivo
Jak už napovídá sám název těchto motorů, každý z nich využívá jiné palivo. U benzinových motorů je to benzin, nejčastěji Natural, a u těch dieselových je to obyčejná nafta. Spolu s tím často souvisí také spotřeba, kde platí,že naftové motory bývají často mnohem úspornější než ty benzinové. Obecně se mohou rozdíly ve spotřebě týkat i několika litrů na sto kilometrů. Výhoda nízké spotřeby je však na druhou stranu vykoupena mnohem vyšší pořizovací cenou auta s dieselovým motorem.
Jak funguje benzinový motor?
Samotný rozdíl mezi benzínovým a dieselovým motorem však spočívá také v principu jejich fungování. Obecně je samotný princip velmi podobný, ale motor benzinový je někdy označován jako motor zážehový. A to z toho důvodu, že uvnitř něho dojde k zapálení směsi benzinu a vzduchu pomocí jiskry.
Jak funguje motor naftový?
Druhým typem je motor naftový neboli vznětový. Zde k zapálení dané směsi není využíváno elektrické jiskry, ale tlaku a vyšší teploty. Díky samovznícení vstříknutého paliva, může být daný píst poháněn. Princip je samozřejmě následně velmi podobný, pouze celkový kompresní poměr je o mnoho vyšší. To je ten hlavní rozdíl mezi benzínovým a dieselovým motorem.
Jak je to z hlediska výkonu?
V souvislosti s jednotlivými rozdíly je samozřejmě nutné ještě dodat i to, že velmi záleží na výkonech jednotlivých motorů. V minulosti to byly právě naftové motory, které měly nižší výkon a o mnoho pomalejší akceleraci. To je však díky různým přídavným turbům a systémům přímého vstřikování zapomenuto, a tak už i dieselové motory dokážou odvést stejnou práci z hlediska výkonu jako je tomu u benzinových. Přesto však vyžadují mnohem náročnější údržbu, a i jejich samotné opravy mohou být v konečném důsledku dražší. Na druhou stranu však mají mnohem delší životnost, a to s ohledem na celkový kilometrový nájezd daného vozu.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Witthaya Phonsawat)