Pokud jste vlastníky nějakého modernějšího vozu, určitě si povšimli vychytávky, kterou novější auta mají. Je to start-stop systém. Ten funguje na velice jednoduchém principu. Když zastavíte na křižovatce a vyřadíte rychlost, automobil sám od sebe zhasne. Pak stačí jen sešlápnout spojkový pedál a dojde k rychlému nastartování vozidla. Vy tím pádem bez jediného zaváhání vyjedete kupředu.
Moderní technologie, které jsou údajně přizpůsobeny i motory a všechny ostatní součástí. Co ale komfort, pohodlí a zvyklosti řidiče? Pokud vám start-stop systém vadí, máte pochopitelně na výběr.
Krátkodobé vypnutí start-stop systému
Některé vozy umožňují vypnutí start-stop systému. Tuto volbu povětšinou najdete uloženo hluboko v menu dotykové obrazovky. Některé nabízí mechanické tlačítko, které zajistí okamžité vypnutí. Tohle všechno ovšem platí pouze do té doby, než vypnete zapalování a pak ho znovu zapnete a chcete s vozem odjet. Start-stop systém je z výroby znovu aktivován.
Dlouhodobé vypnutí start-stop systému
Jestliže vám výše uvedená možnost nevyhovuje, máte samozřejmě ještě ty další. Rozhodně nepočítejte s pomocí autorizovaného servisu, protože ty mají z principu úplné vypnuté start-stop systému zakázané. Proto musíte obvykle navštívit neautorizovaný servis, kde vám takový úkon provedou za několik stovek korun. Záleží na tom, o jaký automobil se jedná.
Pokud byste si něco podobného chtěli provést svépomocí, potřebujete k tomu OBD kabel a vhodný software. Z toho plyne nejenom investice v řádu tisíců korun, ale také patřičné znalosti, abyste si na voze něco nepoškodili. Alternativou u některých vozů bývá umístění relé pod vypínací tlačítko start-stop systému. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z výše uvedených variant, pamatujte si, že při dlouhodobém vypnutí start -stop systému můžete automaticky přijít o záruku na vozidlo.