de de de


Novinky:
Home » Auto » Víte, jaké je nejmenší auto na světě?
Víte, jaké je nejmenší auto na světě?

Víte, jaké je nejmenší auto na světě?

Člověk je tvorem tvořivým a velice často se snaží překonávat nejrůznější hranice. Obvykle je to výroba něčeho velkého, v ideálním případě toho „největšího“ na světě. To se týká i automobilového světa. V tomto článku se však nebudeme zabývat tím co je největší, ale naopak nejmenší. Ano, kategorie nejmenšího auta na světě není moc známá, proto se jí pojďme věnovat od A až do Z.

Tříkolové vozidlo Peel P50

Nejmenší vozidlo světa se jmenuje Peel P50 a vzniklo na slavném ostrově Man. Jeho historie sahá do roku 1962 a od té doby si drží titul nejmenšího sériově vyráběného auta světa. Jeho prvotní výroba probíhala do roku 1965 a stála za ní společnost Peel Engineering Company.

Společnost Peel Engineering Ltd. pak v roce 2010 oprášila jeho zašlou slávu a pustila se do výroby elektrické verze. O rok později přišla na přetřes také vylepšená benzínová varianta. Obě dvě z nich jsou produkovány v podstatě dodnes. Prodeje pochopitelně nejsou tak markantní jako u velkých automobilek, ale kolem patnácti vozů za rok se bez sebemenšího problému vyrobí. Náklady na nové modely se pohybují mezi 13 500 až 15 000 GBP podle toho, jakou z verzí zvolíte.

Nejmenší auto světa

Pojďme se ale vrátit nazpět do historie, právě k nejmenšímu vozu světa, který byl mimo jiné zapsán v roce 2010 do Guinessovy knihy rekordů. Je to původní vůz Peel P50 a jeho navrhovatelem byl Cyril Cannell. A co si představit pod označením nejmenší automobil na světě? Tříkolové vozítko, jehož délka byla 134 centimetrů a šířka asi 99 centimetrů. Výška stěží překonala jeden metr. Malé rozměry se pochopitelně promítly také do nízké váhy, jež byla cca 56 kilogramů.

Když to vezmete tak trochu z globálu, Peel 50 vypadal v podstatě jako větší lodní kufr, který si bez sebemenšího problému zatlačíte domů nebo dokonce vytáhnete po méně strmých schodech. Zkrátka příruční vozítko.

malé auto

Pohonná jednotka Peel P50

Všechny čtenáře tohoto článku určitě zajímá, co bylo hnacím článkem nejmenšího auta světa? Byl to motor DKW o obsahu 49 kubických centimetrů. Jeho výkon byl 4,2 koně, takže jste se mohli po ostrově Man prohánět rychlostí kolem 61 kilometrů za hodinu. Třístupňová manuální převodovka, motor umístěný netradičně zboku a spotřeba kolem 2,8 litru na sto kilometrů.

Od tohoto vozu jste pochopitelně nemohli očekávat žádný úložný prostor ani nic nadstandardního. Auto vám poskytlo jen to nejzákladnější, což ostatně dokazovaly pouze jediné dveře na levé straně, jeden stěrač, základní světla a elegantní vzhled, který tak trochu připomínal bublinu. V kombinaci se dvěma koly vpředu a jedním vzadu tomu tak opravdu bylo.

V letech 1962 až 1965 bylo vyrobeno 47 kusů modelu Peel P50, které se tehdy prodávalo asi za 199 GBP. Vzhledem k omezenému množství kusů na světě a také k exkluzivitě a statutu nejmenšího auta světa je zřejmé, že současná hodnota vozu bude naopak hodně veliká. A tomu tak opravdu je. Například v roce 2013 byl v jedné aukci vydražen Peel P50 za neuvěřitelnou částku 80 000 GBP.

Nástupci modelu Peel P50

V roce 2011 se podnikatelé Faizal Khan a Gary Hillman rozhodli obnovit výrobu nejmenších vozítek světa, a proto rozjeli dvě nové linky, z nichž jedna se zaměřila na benzínovou a ta druhá na elektrickou verzi. V případě benzínu byl použit čtyřdobý motor, avšak s nižším výkonem 3,35 koní, takže klesla i maximální rychlost vozítka na nějakých 45 kilometrů za hodinu. Nově byla použita také třístupňová převodovka v podobě variátoru. Elektrická varianta měla výkon 3,08 koní.

Novodobý model má označení Peel Trident, který je od svého předchůdce Peel P50 odlišný hned na první pohled. Modernější design, líbivější tvary, celoprosklená vrchní část, ale i více místa pro řidiče, popřípadě spolucestující. Ano, Peel Trident už je označován, jako příležitostné vozítko pro dva, protože jeho sedadlo dosahuje šířky 79 centimetrů.

Karoserie ze skleněných vláken, vzhled létajícího talíře, délce kolem 190 centimetrů a šířka asi 99 centimetrů. To už se pochopitelně projevuje také na celkové hmotnosti, která činí cca 150 kilogramů.

Jak jsou vnímány vozy Peel P50 a jeho nástupci?

Mnozí čtenáři tohoto článku se asi budou zamýšlet nad tím, jak je klasifikováno nejmenší auto světa Peel P50? V jednotlivých zemích různě. Například ve Velké Británii jde o legálně použitou tříkolku v běžném provozu. O její legálnosti nelze pochybovat ani v případě Spojených států amerických. Ale například ve Finsku jsou modely Peel P50 a jeho nástupci považováni za mopedy. A to platí také pro Nizozemsko. Je to dáno nejenom menšími rozměry vozítka, ale i jeho minimalistickým objemem a malou maximální rychlostí.

Vozítko Peel P50, respektive Peel Trident si užívá i patřičné popularity v současné moderní době, kdy světu vládnou zcela odlišné vozy. Krátce byl prezentován v jednom z velice slavných a celosvětově úspěšných motoristických seriálů Top Gear, kde byla představena jeho sportovní verze. Patřičné popularitě se mu dostalo také na půdě USA, a to v rámci pořadu Monster Garage. V tomto případě šlo ale spíše o neúspěšný projekt, jak do malého vozu namontovat motor z jedné z nejrychlejších motorek světa Suzuki Hayabusa.

Z pohledu mediální prezentace v novodobých dějinách bychom neměli zapomenout ani na zmínku v programu Dragon´s Den. Nejmenší vůz světa se objevuje také v počítačovém světě, kde jej mohou vyzkoušet milovníci závodní hry Forza Horizon 4, jež vyšla v roce 2018. Na druhou stranu Peel P50 se objevil i na seznamu padesáti nejhorších vozidel světa v časopise Time. Hold, každý má trochu jiný pohled na věc.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu