Když se řekne Maříž, mnohým se vybaví originální keramika, která se v místní části města Slavonic, vyrábí už od roku 1991. Autorskou keramiku založil akademický malíř a sklář Kryštof Trubáček. Pozitivní náboj a originalita každého kousku je to, čím je keramika Maříž typická. Pokud se chcete dozvědět víc, určitě navštivte kulturní a turistické centrum Oáza Maříž. Na jednom místě najdete prodejnu keramiky, keramickou dílnu, kde si po celý rok můžete namalovat vlastní hrnek a restauraci, která je v provozu od Velikonoc do října. Na to, že obec byla po válce téměř vylidněná a většina domů dnes slouží k rekreaci, je nabídka pro turisty a návštěvníky překvapivě pestrá.
Samotné město Slavonice, někdy přezdívané malá Telč, leží nedaleko trojmezí, místa kde se sbíhají hranice Čech, Moravy a Rakouska, na východním okraji České Kanady. Vzniklo zřejmě ve dvanáctém století jako strážní osada na středověké stezce mezi Prahou a Vídní.
Dnešní Slavonice mají asi 2700 obyvatel. Okolí města je protkáno turistickými, cyklistickými a v zimě běžkařskými stezkami. Místní průvodci jsou žádaní a rádi vás během turistické sezony provedou po Graselových stezkách. Můžřete se vydat „Slavonicemi s Graselovou milou“, „Po Graselově stezce ze Slavonic do Maříže nebo si prohlédnout vodní pilu Penikov. V centru Slavonic najdete ojedinělý soubor goticko renesančních památek – domy bohatě zdobené sgrafity a krásnými klenbami, kostely, kaple a kašny a to všechno si můžete prohlédnout pěkně zblízka nebo vystoupat na Městskou věž. Shora vám budou domy pod vámi připomínat pohádkové kulisy. Kdo má rád tajemno, určitě nevynechá návštěvu zdejších podzemních chodeb. Propracovaný podzemní systém ve Slavonicích sloužil jednak k odvodnění, jednak jako úkryt v případě ohrožení. Chodby ražené ve skále měly přímý vstup z domů v centru města. Postupně jsou opravovány a zpřístupňovány.
autor fotek: redakce LookCool.cz