Tento unikátní stavební monument můžete nalézt v severní Číně. Její známost je platná snad po celém světě a není asi nikdo, kdo by nevěděl o Velké čínské zdi táhnoucí se přes 8 800 kilometrů. Její délka je však odhadována v mnohem vyšších číslech, protože došlo k objevu i některých dalších částí a odboček. Ta hlavní část zdi má přes 3 460 kilometrů.
Jestliže vás zajímají fakta o Velké čínské zdi a chcete se dočíst více informací o tomto unikátu, začtěte se do následujících řádků…
V článku najdete
Historie Velké čínské zdi
Její budování je spojeno s dynastií Ming, konkrétně s koncem 14. století a začátkem 17. století. Během této doby se miliony lidí podíleli na výstavbě. Pro mnohé z nich to byl i trest za jejich činy. Nutno podotknout, že si tento stavební prvek vyžádal desítky tisíc lidských životů.
Dílo budované až 1 800 let se dochovalo dodnes a v roce 1987 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Významným se stal také datum 7. 7. 2007, kdy byla Velká čínská zeď zařazena mezi sedm divů světa, a to i kvůli své neuvěřitelné délce.
Konstrukce Velké čínské zdi
Zahledíme-li si na tento moment ze stavebního hlediska, zjistíme, že hlavním materiálem jsou vápencové kameny. Ty bylo nutné na daná místa dopravit až z desítek kilometrů vzdálených oblastí.
Tyto kameny byly pak skládány tak, že vytvořily zeď o celkové šířce 7 až 8 metrů. Její výška se pohybuje od 5 do 10 metrů v závislosti na místě. Vzhledem k tomu, že se Velká čínská zeď tyčí především ve svazích, jde o těžko překonatelnou překážku pro nepřítele. Jako další stavební doplněk byla použita hlína, ale také lepkavá rýže. Po zjištění těchto faktů je až s podivem, kolik let se zeď dožila a jak efektivní a dlouhodobá taková výstavba byla.
Součástí Velké čínské zdi jsou samozřejmě i strážné věže, odkud bylo dohlíženo na okolí. Nechyběly ani sklady na zbraně, signální stanoviště a ostatní objekty sloužící jako útočiště pro bojovníky. Nutno podotknout, že zeď se pyšní zhruba 25 000 takovými přístavky.
Co o Velké čínské zdi možná nevíte…
Velká čínská zeď je stavbou takových rozměrů, že se s ní bezpochyby pojí i řada nejrůznějších faktů, mýtů a pověstí.
Tak například její vznik byl předpověděn prostřednictvím čínských básní, a to zhruba v 11. až 6. století před naším letopočtem. Na druhou stranu jsou tu takové předpovědi, že velká část této zdi bude v roce 2040 nenávratně pryč. V průběhu let totiž dochází k jejímu rozebírání a kameny jsou využívány jako stavební materiál. Díky její velikosti ji bohužel nelze ohlídat celou.
Zajímavostí je například to, že je Velká čínská zeď viditelná z oběžné dráhy. Na jejím objevování mimo jiné působí archeologové i v dnešní době.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: M – Pics).