Letní měsíce jsou dobou, kdy spousta lidí vyráží na nejrůznější výlety či dovolenou do hor. A to nejen do těch našich, ale i do hor zahraničních, které jsou často o dost vyšší. Chůze po horách ale není stejná jako chůze po rovině a obecně vyžaduje větší opatrnost a také trochu jinou techniku. Mnoho lidí si dnes na nejrůznější horské túry i procházky bere hole, s jejichž pomocí si lze chůzi usnadnit.
Nespornou výhodou používání holí při chůzi v horách je zcela jistě to, že vám pomáhají udržet rovnováhu, což oceníte zejména při chůzi po nerovném povrchu, z kopce či za deště, případně pokud je cesta pokrytá zbytky sněhu a ledu. Při správné technice vám hole rovněž mohou pomoci lépe naložit se silami. Pojďme si tedy o chůzi s holemi v horách říci několik informací, které pro vás mohou být při vašem příštím výletu užitečné.
V článku najdete
Důležitost správné délky
Aby vám hole při chůzi po horách opravdu dobře sloužily, je zapotřebí věnovat náležitou pozornost jejich délce. Z tohoto důvodu jsou vhodné hole teleskopické, které umožňují rychlé a snadné nastavení jejich délky. Délka holí se nastavuje v závislosti na tom, zda jdeme do kopce či naopak z kopce. Obecné pravidlo zní, že při chůzi z kopce by hole měly být delší, při chůzi do kopce naopak kratší s tím, že jako neutrální délka holí se uvádí přibližně dvě třetiny výšky vaší postavy. Při chůzi do kopce by tak délka holí měla být kratší než tyto dvě třetiny, při chůzi z kopce delší tak, abyste se o hole mohli pohodlně opírat vaší dlaní. Zároveň při chůze do kopce i z kopce by měly být vaše ruce co možná nejvíce natažené ve směru před sebe, nikoli do strany, hole by měly být vždy co nejblíže těžišti těla.
Odlehčení pro vaše klouby
Z lékařského hlediska je výrazným pozitivem používání holí při chůzi v horách to, že při správné technice výrazně snižují zatížení našich kloubů a páteře. Nejvíce je odlehčení patrné u kolenních kloubů, se kterými mívá spousta lidí středního a vyššího věku problémy. Pokud jde o důvod tohoto odlehčení, spočívá zejména ve změně držení těla při chůzi, kdy se tělo naklání směrem dopředu a část hmotnosti se z dolních končetin přenáší prostřednictví rukou dále do holí. Na základě studií bylo zjištěno, že při chůzi z kopce následně při používání holí může dojít k tomu, že hole takto absorbují, „pohltí“ až několika tun hmotnosti za hodinu. Tato hmotnost samozřejmě ještě vzrůstá v případě, že neseme na zádech těžký náklad, například při několikadenních trecích v horách. Dalším zdravotním přínosem chůze s holemi je skutečnost, že dlouhodobě pomáhají posilovat srdce, neboť zapojení většího množství svalů, i těch na horních končetinách, které jinak při chůzi nepoužíváme, vede k vyšší tepové frekvenci.
Nejen když trpíte nadváhou či onemocněním klubů
I když v horách většinou s holemi potkáváme zejména starší osoby, chůze s holemi přináší výhody všem osobám, bez ohledu na věk. Velmi pozitivně pomáhají hole také osobám, které se potýkají s nadváhou, či osobám, které trpí určitými onemocněními kloubů a páteře. Pro tyto osoby, se dá říci, že by mělo být používání holí v horách samozřejmostí. Chůze s holemi je obecně vnímána jako pohodlnější a méně náročná, neboť horní končetiny při ní převezmou část práce končetin dolních.
Lepší stabilita i rychlejší chůze
Dalším velkým pozitivem chůze s holemi je, jak jsme již zmínili výše, lepší rovnováha a stabilita při chůzi, především na nezpevněných a nerovných cestách. Lepší rovnováha pak výrazně snižuje riziko případného pádu a zranění. Hole také usnadňují případné překračování vodních toků, chůzi po mokrém nezpevněném terénu, zasněžených svazích či za snížené viditelnosti. V neznámém terénu jsou skvělým pomocníkem, prostřednictvím kterého se dá ověřit, zda je půda, po které chceme jít, pevná, či zda se jedná například o bažinu či rašeliniště. V neposlední řadě díky lepší stabilitě s holemi obecně lidé hodí po horách rychleji než bez nich.
Pro to, abychom ocenili všechny výhody chození s holemi, je zapotřebí nejen jejich správná délka, ale také technika chůze, kterou využijete zejména při pohybu po rovinatých částech vaší túry. K obecným zásadám správné chůze s holemi patří našlapování nejprve na patu a teprve poté přenesení váhy směrem ke špičce. Při následném odlehčení paty byste také měli zapojit svaly na vašich hýždích a břiše. Nejnáročnější je následné zkoordinování pohybu nohou a pohybu rukou se správným dýcháním.
Správná volba holí má na výsledný efekt velký vliv
Nabídka nejrůznějších holí je v současné době velmi široká a správný výběr má velký vliv na to, jak se budete při chůzi s nimi cítit. Předně je třeba říci, že na chůzi do hor byste měli mít speciální trekingové hole, nikoli hole určené na nordic walking. Tyto hole se totiž od sebe velmi výrazně odlišují a nordic hole do hor nejsou z hlediska své konstrukce vhodné. Při výběru trekingových holí věnujte pozornost kvalitní ergonomické rukojeti, jejíž součástí by mělo vždy být i poutko. Hroty holí by měly být vyrobené z karbidu nikoli z oceli, která se rychleji opotřebuje. Hole by měly být vždy skládací se snadným aretačním systémem. V neposlední řadě věnujte vždy pozornost také materiálu, ze kterého jsou trekingové hole vyrobené. Hole musí být pevné, aby vám zajistily opravdovou oporu při strmém sestupu. Nejvhodnějším materiálem je dural, vytvrzovaný hliník, který je lehký, ale zároveň velmi odolný a pevný. Většina holí je rovněž vybavená antishock systémem neboli odpružením, které chůzi v terénu ještě více zpříjemňuje.