de de de


Novinky:
Home » Bydlení » Čištění střechy od mechu a organických nečistot
Čištění střechy od mechu a organických nečistot

Čištění střechy od mechu a organických nečistot

Mech na střeše může mít spoustu negativních vlivů. Narušuje totiž krytinu, zadržuje vodu i ucpává okapové žlaby. Proto je vhodné jej odstranit. Účinným postupem přitom může být čištění střechy wapkou.

Čištění střechy wapkou

Wapka je vodní mechanický přístroj, který slouží k vysokotlakému čištění povrchů a materiálů. Lze jej tedy využít i k mytí strechy. K mechanickému čištění můžete použít nástroje, jako je špachtle, rýžový kartáč (tzv. rejžák) a smeták (ideálně se silnými štětinami). Ačkoli je možné využít i klasickou zahradní hadici, doporučujeme čištění střechy wapkou, neboť se jedná o jednoduchý a efektivní způsob. Voda totiž díky vysokému tlaku proudí velmi rychle a prudce, takže likvidace mechu na střeše probíhá bez větších potíží.

Jak vybrat vhodný vysokotlaký čistič?

Obecně platí, že i ty nejméně výkonné wapky jsou při čištění střech efektivnější než obyčejná zahradní hadice. Přesto se při výběru vhodného přístroje zaměřte na několik důležitých parametrů.

  • Tlak vody. Nejlevnější wapky disponují tlakem do 120 barů. Pokud chcete kvalitnější přístroj, měl by mít tlak přes 140 barů.
  • Průtok vody. Chcete-li čistit menší plochy, stačí průtok do 400 litrů na hodinu, u větších ploch by ale měl být vyšší.
  • Příkon. V tomto ohledu vám zřejmě postačí wapky s příkonem do 2 000 W. Ty nejsilnější ale mají přes 5,5 tisíce W.
  • Další důležité parametry. Při nákupu vysokotlakého čističe se můžete soustředit i na délku tlakové hadice, možnost regulace tlaku, ohřevu vodu a další funkce.

Odstranění mechu ze střešních tašek chemií

Ne vždy ale použití samotné vody přinese kýžený výsledek. Pokud jste už čištění střechy vodou zkoušeli a výsledek Vás zklamal, můžete vyzkoušet přípravky na odstranění mechu ze střechy, které budou spolehlivě účinkovat na řasy, plísně a další organické nečistoty.

Pokud nemáte na střeše několikacentimetrovou vrstvu mechu, kterou je lepší seškrábnout nahrubo špachtlí nebo kartáčem, není potřeba střechu před čištěním nějak extra předčišťovat. V prvním kroku je potřeba na střešní krytinu nanést fungicidní prostředek, v našem případě to bude čistič REX-AM.  REX-AM povrchy vyčistí a vrací jim původní estetické kvality. Jeho nespornou výhodou je, že neatakuje sklo, plasty a barvy používané ve stavebnictví, není nutné zalepovat okna, po kontaktu s přípravkem stačí povrch důkladně omýt vodou.

Roztok REX-AM naneste nejlépe rozprašováním. Mech, plísně, atd. nechte důkladně nasáknout přípravkem. Po 30 minutách povrch důkladně vypláchněte studenou tlakovou vodou (min. 10 MPa).

V případě, že na střeše zbyly nějaké nečistoty, postup opakujte ještě jednou. Zřejmě jste roztok neměli dostatečně koncetrovaný.  Při správně zvolené koncentraci roztoku a době působení vyčistí REX-AM povrch v jednom cyklu a není nutná opakovaná aplikace.

Pokud chcete střechu ochránit před novotvorbou řas a mechu, doporučujeme použít další prostředek PREVENT-AM nebo WRA 80, které hydrofobizují povrch a chrání před novotvorbou organických nečistot – řas, mechů, plísní, lišejníků a hub na ošetřených plochách.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu