Řada majitelů titěrných kuchyní často bojuje s nelehkým úkolem, a to jak vybrat odsavač par do jejich nevelkého prostoru. Rozhodně se nevyplatí poraženecky zkonstatovat, že díky této nevelké rozloze digestoř není třeba a od její instalace zcela upustit.
V malé kuchyni se pachy a vlhkost rychle kumulují, a takto malý prostor zvládnou „zamořit“ vskutku v rekordním čase.
Ještě větší průšvih nastává, máte-li ve své kuchyni otevřené police a různé nástěnné závěsné panely na nože a další kuchyňské náčiní.
Veškerá mastnota a nečistoty nezachycené odsavačem putují totiž kam? Ano, přímo na všechny odkryté předměty, na jejichž povrchu vytvoří špatně odstranitelnou lepkavou vrstvu.
Nabídka odsavačů par je v dnešní době dost bohatá na to, aby řešení našli bez problému všichni. Stačí pouze uvážit všechna specifika malých kuchyní a vyzbrojit se praktickými informacemi, které lze snadno a rychle nabýt přečtením následujících rad pro úspěšný výběr.
Jak vybrat odsavač par, když nemáte prostoru nazbyt
Na začátek by se možná více hodila rada, jak nevybrat digestoř, máte-li malou kuchyň. Rovnou zapomeňte na stylové, avšak robustnější ostrůvkové odsavače, stejně tak jako široké komínové odsavače, ukrajující cennou úložnou plochu na zdech. Konstrukční dělení odsavačů se dle autorů různí, avšak lze je rozdělit například na následující typy:
- podstavné/závěsné digestoře,
- ostrůvkové digestoře,
- komínové digestoře a jejich nástěnné modifikace,
- digestoře integrované do varných desek,
- vestavné digestoře.
Jakožto majitelé menších kuchyní nasměrujte svou pozornost na kompaktnější podstavné/závěsné, vestavné nebo integrované modely digestoří, o nichž se více dozvíte hned v následujících větách.
Nebojte se investice
Toto není úplně ideálním východiskem pro domácnosti s napjatým rozpočtem, avšak z pohledu úspory prostoru o jeho relevanci nelze diskutovat. Nejmodernějším a také prostorově nejméně náročným řešením do miniaturních kuchyní je bezesporu digestoř integrovaná přímo do varné desky.
Nejenže nezabírá v kuchyni v podstatě žádné místo, ale oproti svým prostorově výraznějším kolegům bývají zpravidla tišší a výkonnější.
Za celou řadou nepopiratelných benefitů se však bohužel skrývají i dvě větší nevýhody. Prvním nešvarem integrovaných digestoří je zcela určitě pořizovací cena. Tento unikátní technický výdobytek vás totiž přijde na částku v řádech desetitisíců, což může pochopitelně značně zahýbat s rodinným rozpočtem.
Druhou věcí je fakt, že tyto speciální digestoře bývají zpravidla součástí varné desky. Toto řešení proto není vhodné pro ty, kteří již desku nainstalovánu mají a potřebují pouze odsavač.
Volte vestavbu
Vestavné nebo případně závěsné digestoře jsou perfektní volbou do malých kuchyní s absencí přebytečného prostoru. Dokonale splynou se zbytkem kuchyně a lze je zabudovat do skříňky nad varnou deskou, kde navíc vedle své primární funkce plní také službu dalšího úložného prostoru.
Neopomenutelným pozitivem je rovněž finanční dostupnost. V následujícím seznamu jsou pro přehlednost srovnány druhy odsavačů podle obvyklé cenové hladiny, od nejlevnějších po nejdražší.
Dávejte ovšem pozor na výkon. Obecně platí jednoduché pravidlo o minimální výkonnosti odsavače vzhledem k velikosti odvětrávaného prostoru. Stačí zdesetinásobit součin výšky místnosti a výměry podlahové plochy, a hodnota minimálního výkonu je na světě. Tedy pokud například výška vaší kuchyně činí 3 m a rozloha 7 m2, neměli byste pořizovat digestoř s výkonem nižším, než 210 m3/hod.
Pozor na hluk
Mějte na paměti, že srovnatelnou hladinu hluku budete vnímat jinak v malé místnosti a jinak ve velké místnosti. Co to má společného s výběrem digestoře? Jestliže například v rozlehlé kuchyni zapnete odsávání při hlučnosti 70 dB, určitě vás zvuk motoru nebude rušit tolik, jako kdybyste to samé udělali v miniaturní kuchyni.
Stupeň nebezpečí tohoto aspektu provozu digestoře se někomu může zdát úsměvný, avšak hlasité prostředí má prokazatelně neblahý vliv na lidské zdraví, a rozhodně není radno jej podceňovat.
Nižší hluková hladina bývá spojena především s odtahem přebytečného vzduchu ven z místnosti, máte-li proto možnost připojit digestoř na komín či jiný vývod, v případě malé kuchyně jistě neváhejte a zvolte tento typ odsávání. V opačném případě pouze dejte pozor na hlučnost digestoře, kterou uvádí výrobce.
Nižší hlukové hladiny dosahují rovněž zmíněné integrované digestoře do varné desky, které kromě tichého chodu a slušného výkonu slibují také nižší energetickou náročnost.
Nyní, vybaveni vědomostmi, můžete bez obav vyrazit na lov do elektroprodejny či e-shopu s jasnou vizí a jasnými instrukcemi pro výběr perfektního odsavače na míru vaší malé kuchyni.
Museli jste již někdy řešit zařizování problematického prostoru? Nebo vás to teprve čeká? Podělte se o své zkušenosti či rady v sekci komentářů níže pod článkem.