Mít léta svůj vlastní dům, získat nemovitost dědictvím či koupí má nesporně spoustu výhod. Patří mezi ně přirozené umístění s dalšími návaznostmi na obchody, služby, školy a zároveň v blízkosti zeleně, ať už na vlastní zahradě, nebo v parku, lese, na loukách. Pro ty, kteří kupují starší rodinný dům, je důležitá i mnohem nižší cena, za niž se dají starší domy pořídit.
V článku najdete
Rekonstrukce a modernizace starších nemovitostí
S postupem času se u všech starších nemovitostí objeví požadavky na modernizaci bydlení. Jedním z hlavních důvodů bývají stále rostoucí náklady za energie. Starší domy totiž obvykle nevyhovují současným požadavkům na spotřebu energií. Rekonstrukce má pak zpravidla dva cíle – zmodernizovat vytápění a esteticky vylepšit stávající bydlení.
Nejčastější úpravy vedoucí ke zkvalitnění bydlení
Na ulicích můžeme nejčastěji vidět, jak se majitelé domů pouštějí do zateplení fasád, což přináší dvojí efekt. Jednak se sníží úniky tepla, a tím se sníží také náklady na vytápění, druhým viditelným vjemem je nová barevná fasáda, která úplně změní vzhled nejen samotného domu, ale i celé ulice. K nové fasádě patří zpravidla také nová okna, která lépe udrží teplo v domě. Další práce, které už zvenčí vidět nebývají, ale mohou přinést větší pohodlí a snížit náklady, se týkají výměny celého topného systému, využívání alternativních zdrojů energie, nových podlah, dveří apod.
Odhad potřebných investic a jejich návratnosti
První předběžnou informací může být přesný odhad investic do modernizace domu a jejich návratnosti. Majitel domu se z něj dozví, jaké úpravy pomohou snížit výdaje za spotřebovanou energii a o kolik se tyto výdaje sníží. Stačí vyplnit kolonky v EKO kalkulačce, což zabere 10 až 15 minut. Tak si může klient dopředu sám odhadnout, kolik peněz bude potřebovat a kde je může získat (stavební spoření, úvěr na rekonstrukci apod.)