de de de


Novinky:
Home » Bydlení » Kapkovou závlahu si můžete vyrobit sami doma. Co budete potřebovat?
Kapkovou závlahu si můžete vyrobit sami doma. Co budete potřebovat?

Kapkovou závlahu si můžete vyrobit sami doma. Co budete potřebovat?

Kapková závlaha patří k nejefektivnějším druhům zalévání, které lze v současné době na trhu sehnat. Zálivka pomocí automatizovaného systému s přívodem vody přímo k rostlině je nejen efektivní, ale také ekonomická. Její pořízení vás navíc nemusí finančně zruinovat, jestliže na to půjdete chytře. Systém kapkové závlahy si totiž můžete vyrobit i sami doma.

Základní komponenty kapkové závlahy

Základem celého kokovacího systému je zdroj vody. Tím může být buď vodovodní řad, studna anebo venkovní či podzemní nádrž na dešťovou vodu. Ve většině případů bude nutné pořízení čerpadla pro závlahy, které bude zárukou bezproblémového provozu. Vydat se ale můžete i cestou samospádového systému napojeného na nádrž. Tu je třeba pro zajištění optimálního tlaku umístit alespoň do výšky 1 m. V této výšce by měl být vypouštěcí kohout. Můžete-li, umístěte, ale nádrž do výšky alespoň 2 až 3 m, vytvoříte tak v potrubí větší tlak a celá závlaha bude spolehlivější. Kromě zdroje vody budete potřebovat také kapkovací hadice, spojky a hadice pro dovedení vody na místo, tedy takové, které nemají kapkovače.

Jak vypadá kokovací potrubí?

Potrubí určené na kapkovou závlahu na sobě má kapkovače obvykle cylindrického tvaru. Ty zajišťují vytékání vody na přesně určené místo. Potrubí bývá nejčastěji vyrobeno z polyetylenu anebo umělé hmoty s podobnými vlastnostmi. Existují kapkovače s možností kompenzace tlaku a bez ní. Pro domácí systém závlahy z nádrže plně postačí obyčejné kapkovače bez kompenzace. Jejich výtok je závislý na svažitosti terénu, vstupním tlaku, ale i délce potrubí a pohybuje se většinou v rozmezí od 2 do 4 l/hod na 1 kapkovač.

Jak instalovat kapkovací potrubí?

Chcete-li instalovat kapkovou hadici do jediné linie, pak byste měli vědět, že maximální délka pro takového umístění je přibližně 50 m. Při delší cestě vody by již na konci hadice nemusel být dostatečný tlak. Maximální délka potrubí je ale vždy závislá také na tlaku v potrubí, sklonu kapkovačů, jejich vzdálenosti a velikosti otvoru. Pro zajištění optimálních časových intervalů pro zavlažování je pak doporučeno do potrubí instalovat časovací hodiny.

Rate this post
Sdílejte článek

Vložit komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Plotové dílce a hliníkové ploty vyřezávané laserem
Bytové dekorace, které se hodí i do vašeho bytu