Uvažujete o pořízení stavebního pozemku či jiného typu nemovitosti? Potom nezapomínejte na patřičnou obezřetnost. Zajímejte se o to, jaká věcná břemena se pojí s konkrétní parcelou či objektem. Pokud nemáte povědomí o tom, co si pod tímto výrazem představit, začtěte se do následujících řádků.
Věcné břemeno služebnosti
Když se řekne věcné břemeno, můžete si vybavit omezení vlastnického práva k dané nemovitosti. Aby toho nebylo málo, věcné břemeno může nabývat hned několika odlišných podob. Jednu kategorii představuje věcné břemeno služebnosti.
Už ze samotného pojmenování tohoto omezení je celkem zřejmé, oč se jedná. Konkrétní objekt bude sloužit nejenom vám, ale může to být také někdo další. Mnohem více prozrazují jednotlivé kategorie související s věcným břemenem služebnosti. Typickým příkladem je služebnost inženýrských sítí. V podobném duchu by šlo pokračovat.
- Právo pastvy
- Opora cizí stavby
- Právo na vodu
- Služebnost okapu
Kromě výše prezentovaných věcných břemen služebnosti se můžete setkat také s právem na svod dešťové vody, se služebností stezky nebo s právem na rozlivu.
Věcné břemeno reálné
Před podpisem kupní smlouvy týkající se konkrétní nemovitosti přihlížejte také k věcnému břemenu reálnému. To je v podstatě opakem služebnosti, takže určité závazky se vztahují na vás samotné. Vy jako budoucí majitelé budete dávat a vykonávat.
Pokud se chcete dozvědět více o vámi poptávané parcele či objektu, využijte k tomu projekt GeoPas, který zobrazuje přemíru hodnotných informací. Kromě jiného odkazuje na aktuální data z katastru nemovitostí, kde se dočtete vše o věcných břemenech. Tento závazek může být do jisté míry přínosem, na druhou stranu může natropit spoustu problémů. Přesně z těchto důvodů věcné břemeno v žádném případě nepodceňujte a zajímejte se o něj. Vyplatí se to.