Voda z řádu je v dnešní době poměrně drahá, proto se čím dál více lidí snažit zachytávat dešťovou vodu. Ta je totiž zcela zdarma a má poměrně efektivní využití. Navíc, když dochází k pozvolnému globálnímu oteplování a vody v přírodě je obecně nedostatek. Málokdo zároveň ví, že člověk spotřebuje denně jen padesát procent pitné vody a zbývající polovinu může tvořit právě ta dešťová.
Nejenom zalévání zahrady
Když se tak zamyslíte nad tím, jak a kde využít dešťovou vodu, určitě vás napadne zalévání. Ano, pokud někdo chytá dešťovou vodu, je to právě kvůli zahrádce. Ostatně, rostliny mají mnohem raději odstátou dešťovou vodu nežli pitnou vodu z řádu, o tom není žádných pochyb.
Vedle závlahy se ovšem nabízí i další možnosti využití dešťové vody. Typickým příkladem je splachování toalety, která mimochodem tvoří až dvacet pět procent spotřeby vody na jednoho člověka denně. A to už není zanedbatelný údaj. Dále lze dešťovou vodu upotřebit také na praní prádla, včetně dalšího užití v domácnosti, především užitkového charakteru.
Filtrace a vhodné rozvody
Abyste mohli využívat dešťovou vodu i k dalšími činnostem, nežli je pouze zalévání, je třeba se na něco takového připravit. V první řadě je dobré mít velké nádrže pro skladování dešťovky. Ideálně pod zemí, kde nebude voda vystavena teplu a světlu. Pokud ji chcete využívat nejenom pro zalévání, ale také domácí užitkové potřeby, je vhodné ji mnohdy filtrovat. Zároveň musíte disponovat adekvátní přípravou rozvodů po době, kdy je zapotřebí oddělit pitnou vodu od té dešťové, například při splachování toalety.
Přesně z těchto důvodů nepodceňujte přínos dešťově vody a vybudujte si kolem svého domu dostatečné velké záchytné nádoby. Ideální je chytat vodu ze střechy, tzn. z okapů. Používáním dešťové vody už jenom na samotné zalévání můžete ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Záleží na velikosti vaší zahrádky.