Rekuperace vzduchu vzbuzuje ve spoustě občanů nejrůznější názory. Jedni ji považují v rámci moderního a praktického bydlení za naprostou samozřejmost, jiní se k ní staví odtažitě. Nic takového nepotřebují a vystačí si s klasickým větráním okny. Kde je však pravda?
Na to se vám pokusíme odpovědět prostřednictvím několika informací týkajících se rekuperace.
Vzduchotechnika, která se vyplatí
Na počátku všeho je vždy investice, jíž nevidí spousta lidí ráda. Základ jakékoliv běžné rekuperace se skládá z potrubních rozvodů a rekuperační jednotky. Ta se stará o přívod čerstvého vzduchu do jednotlivých místností, popřípadě může sloužit k rozvodu teplého vzduchu.
V takovém okamžiku už jde o teplovzdušné vytápění, k němuž je třeba připočíst ještě hlavní zdroj tepla. Tím obvykle bývá například krbová vložka s teplovzdušnými rozvody.
Na straně investice stojí i určitý zásah do nemovitosti, který u starších objektů nemusí být reálný. Opakem toho je však provoz rekuperace vzduchu…
Reálná ekonomická návratnost
Po instalaci rekuperace vzduchu můžete zapomenout na časté větrání okny, kdy do místnosti přivádíte někdy až nadměrné množství vlhkého vzduchu a naopak ztrácíte příliš tepla. Tohle všechno eliminuje právě rekuperace.
Systém řízeného větrání je schopen každoročně ponížit náklady na vytápění zhruba o 20 % až 35 % oproti otevíraným oknům. Sami si tak můžete reálně spočítat, kdy se vám navrátí finance v podobě nákladů kolem 90 000 Kč u běžného domu.
Po splacení prvopočáteční investice je systém větrání v podstatě bezúdržbový, navíc vám přinese určitý komfort, zbaví vás pravidelného otevírání oken, potěší peněženku při platbě účtů za vytápění, odstraní vlhkost a zajistí čisté rodinné prostředí.
Odpovědí na otázku zda rekuperaci ano či ne vám může dát pouze důkladný finanční propočet.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: PANPOTE).