Bydlení v bytě má jistě své výhody a také nevýhody. Z těch zásadních to mohou být rušivé vlivy, které přichází například od sousedů nebo z venku. Jestliže se s něčím podobným také potýkáte, prozradíme vám pár přínosných tipů na efektivní odhlučnění.
Začněte nejprve lehkým odhlučněním
Nežli se pustíte do zásadnějších kroků v rámci odhlučnění, vyzkoušejte nejprve staré dobré triky. Když je větší hluk z venku, jednoduše si zavřete okno. Pokud vás ruší sousedé přes zeď, zkuste překombinovat nábytek tak, že ten vysoký postavíme právě k této zdi, čímž dojde do jisté míry k omezení výraznějšího hluku. Když nic z toho nezabere, je třeba investovat do odhlučnění větší peníze.
Odhlučnění bytu za peníze
Jestliže váš byt disponuje starými okny, vyměňte je za nové. Dejte přednost vícevrstvým rámům i sklům. Když vás ruší sousedé nad vámi, jednoduše na strop instalujte akustický podhled. Ten můžete využít například pro vybudování nového bodového osvětlení. Zároveň počítejte s tím, že dojde ke snížení celkové výšky stropu.
Lisované akustické desky jsou využívány také na stěnách bytů. Jde v podstatě o určitý způsob izolace, který minimalizuje zvuk přicházející od vedle. Pokud byste chtěli odhlučnit podlahu, pak zvolte jinou, lepší podlahovou krytinu. Je to například plovoucí podlaha z nejrůznějších výrobních materiálů, kterou budete kombinovat například s dalšími měkčenými vrstvami. Při výběru takové podlahy pro vás bude důležitý parametr kročejového hluku. V tomto směru máte rozhodně na výběr, od dřevěné podlahy až po tu vinylovou.
Na závěr bychom měli zmínit ještě jednu podstatnou radu, než se pustíte do přestavby nábytku nebo složitějších stavebních prací. Mnohdy pomáhá domluva se sousedy, které jednoduše požádáte o to, zda by nemohli být méně hlučnější. Třeba to zabere a vy ušetříte spoustu peněz a fyzických sil.